RAPORT

Wojna na Ukrainie

Jarosław Kaczyński: Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyniku wyborów

– Otrzymaliśmy legitymację, by kontynuować dobrą zmianę – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, który komentował wynik wyborów parlamentarnych. – W Senacie jest pole do kompromisu i współpracy; Chcemy by Senat stał się miejscem, gdzie wojna w polityce będzie ograniczona – dodał prezes PiS.

PKW podała oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych z podziałem na mandaty

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory parlamentarne i jako pierwsza partia od 1989 r. rozpoczyna drugą kadencję z większym poparciem niż cztery...

zobacz więcej

– Uzyskaliśmy legitymację do tego, by kontynuować dobrą zmianę, by kontynuować nasza politykę, by Polskę w dalszym ciągu zmieniać – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się do wyników wyborów.

Kaczyński na konferencji prasowej w Warszawie ocenił, że Prawo i Sprawiedliwość od 2005 r. odnotowało znaczy wzrost poparcia.

– Ten wzrost od 2005 r., to jest wzrost przeszło dwuipółkrotny – powiedział. Ocenił, że jest to ogromny sukces.

Kaczyński stwierdził, że polska polityka dzięki PiS przesunęła się na nowy poziom.

– Przedtem żadna formacja polityczna, ani nie osiągnęła takiego wyniku procentowego, a tym bardziej nie osiągnęła takiego wyniku jeśli chodzi o ilość głosów – powiedział.

Szef PiS wyraził radość z uzyskanego poparcia. – Uważamy, że uzyskaliśmy legitymację do tego, by kontynuować dobrą zmianę, by kontynuować naszą politykę, by Polskę w dalszym ciągu zmieniać – mówił Kaczyński.

Według podanych w poniedziałek przez PKW wyników wyborów do Sejmu, PiS uzyskał 8 051 935 głosów, czyli 43,59 proc., co przełożyło się na 235 mandatów.

Polacy zagłosowali. Wybory parlamentarne 2019 [RELACJA]

zobacz więcej

– Będziemy dążyć do tego, by Senat stał się miejscem, w którym wojna niszcząca polską politykę będzie co najmniej ograniczona – mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jest pole do kompromisu i jakiejś współpracy, to będzie dobry sprawdzian dla naszych politycznych przeciwników.

– Jeśli chodzi o Senat, nie jest z naszego punktu widzenia rzeczą dobrą, że co prawda pokonaliśmy PO, ale jest kilku senatorów niezależnych, trzy osoby z PSL i nie mamy bezwzględnej większości w Senacie – powiedział prezes PiS na konferencji prasowej w Warszawie.

Według niego wynika to z tego, że PiS stosuje „pewne reguły”.

– Moglibyśmy mieć co najmniej remis w Senacie, gdybyśmy chcieli wysuwać osoby, które z naszego punktu widzenia na to nie zasługiwały. Nasi przeciwnicy nie mają takich oporów, wysuwają osoby, wobec których formułowane są, i to z poważnymi dowodami, zarzuty karne. Tu chodziło tylko o niestosowne wypowiedzi i to nas właśnie kosztowało – mówił Kaczyński.

Jak zaznaczył, PiS nie żałuje swojej postawy. – Te zasady dla nas ważne są istotniejsze niż pewne mankamenty, które mogą z obecnej sytuacji wyniknąć – dodał Kaczyński.

Jeszcze nie usiedli w ławach poselskich, a już podzieleni. Korwin-Mikke: Będą dwa koła

Jeszcze przed ogłoszeniem końcowych wyników wyborów parlamentarnych jeden z liderów Konfederacji zapowiada możliwy podział ugrupowania. Janusz...

zobacz więcej

Szef PiS powiedział, że Senat nie jest w stanie zablokować ustaw, natomiast nowy układ sił może spowodować przedłużenie procesu legislacyjnego.

– To jest coś, z czym się będziemy liczyli, ale będziemy dążyć do tego, by Senat stał się takim miejscem, by ta wojna, która tak bardzo niszczy polską politykę, została co najmniej ograniczona, albo w ogóle jej nie będzie – powiedział prezes PiS.

– Nasi polityczni przeciwnicy, w tym pani Małgorzata Kidawa-Błońska, nieustannie wzywają do pokoju. To będzie dobry sprawdzian, tam jest w gruncie rzeczy remis, jeśli chodzi o dwie koalicje polityczne, pozostali są niezależni. Jest pole do kompromisu i jakiejś współpracy, przynajmniej ograniczonej; zobaczymy, czy nam się to uda. Jeśli się nie uda, to będziemy musieli postępować zgodnie z prawem i z całą pewnością to wszystko, co uważamy za ważne, zostanie zrealizowane – dodał Kaczyński.

Prezes PiS odnosząc się do sytuacji po wyborach ocenił, że „jest dobrze, a będzie lepiej”. Według niego, jeśli dotychczasowa polityka PiS będzie kontynuowana, to obecne wysokie poparcie dla tej formacji jeszcze wrośnie.

Dziennikarze pytali Kaczyńskiego, czy będą próby pozyskania przez PiS senatorów tak, by uzyskać większość w Senacie.

– Bardzo państwu dziękuję. My prowadzimy politykę uczciwymi metodami – powiedział prezes PiS, kończąc swoje oświadczenie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej