Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Starcia katalońskiej policji z manifestantami na lotnisku w Barcelonie

Hiszpańska policja użyła pałek, aby rozpędzić demonstrację w obronie katalońskich liderów. Manifestanci zablokowali wejście na lotnisko w Barcelonie. Sąd Najwyższy Hiszpanii skazał wcześniej dziewięcioro katalońskich separatystów na kary więzienia.

Katalońscy politycy skazani na więzienie. KE: To wewnętrzna sprawa Hiszpanii

Skazanie dziewięciu katalońskich polityków na więzienie to wewnętrzna sprawa Hiszpanii – uznała Komisja Europejska. Sąd Najwyższy skazał ich na...

zobacz więcej

Rzecznik regionalnej katalońskiej policji poinformował, że siły porządkowe usiłowały zagwarantować bezpieczeństwo międzynarodowego lotniska tworząc korytarz między tłumem demonstrantów a wejściem na terminale. W akcji udział wzięła też policja państwowa.

Demonstranci, z których część była zamaskowana, usiłowali zablokować zarówno sam port lotniczy, jak prowadzące do niego drogi. Według Agencji Reutera doszło do zatrzymań, ale nie podano żadnych liczb. Zarząd lotniska w Barcelonie poinformował, że odwołano co najmniej 20 lotów.

Demonstranci protestowali po ogłoszeniu przez Sąd Najwyższy Hiszpanii wyroku skazującego dziewięcioro separatystycznych przywódców Katalonii na kary od 9 do 13 lat pozbawienia wolności za podburzanie do niepokojów w związku z organizacją referendum niepodległościowego w 2017 r.

Trzej pozostali oskarżeni zostali uznani za winnych tylko nieposłuszeństwa i nie zostali skazani na więzienie. Wszyscy oskarżeni zostali uniewinnieni od najcięższego zarzutu, czyli rebelii. 13 lat więzienia za „podburzanie i sprzeniewierzenie funduszy publicznych” dostał były wicepremier Katalonii i lider jednego z dwóch największych katalońskich ugrupowań separatystycznych – Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC) Oriol Junqueras.

Policjanci sądzeni za pobicie uczestników referendum w Katalonii

Sąd w Barcelonie zgodził się w czwartek na wszczęcie procesu przeciw ośmiu funkcjonariuszom hiszpańskiej policji krajowej za nadużycie siły wobec...

zobacz więcej

Politykowi nie wolno się też ubiegać o mandat w wyborach. Prokuratura domagała się dla niego 25 lat więzienia za rebelię w związku z organizacją nielegalnego referendum niepodległościowego w Katalonii przed dwoma laty i sprzeniewierzenie funduszy publicznych.

Trzech byłych ministrów w katalońskim rządzie – Jordi Turull, Raul Romeva i Dolors Bassa – zostało skazanych na 12 lat więzienia za podburzanie i sprzeniewierzenie funduszy publicznych. Dwóch pozostałych ministrów – Josep Rull i Joaquim Forn – dostało wyrok 10 lat więzienia oraz zakaz startu w wyborach. Prokuratura domagała się dla nich 16 lat pozbawienia wolności.

64-letnia była przewodnicząca regionalnego parlamentu Carme Forcadell została skazana na 11,5 roku więzienia i dostała zakaz startu w wyborach. Przywódcy dwóch separatystycznych stowarzyszeń organizujących masowe manifestacje zostało skazanych za podburzanie na dziewięć lat więzienia i zakaz startu w wyborach.

Trzej inni ministrowie, Santi Vila, Carles Mundo i Meritxell Borras, których zwolniono warunkowo, zostali skazani za „nieposłuszeństwo” na grzywnę w wysokości 60 tys. euro. Prokuratura domagała się dla nich siedmiu lat więzienia. Vila opuścił kataloński rząd na dzień przed ogłoszeniem niepodległości.

źródło:
Zobacz więcej