RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Zwycięzcy i wielcy przegrani. Kogo zobaczymy w Sejmie, a kogo zabraknie?

W Sejmie pojawi się sporo nowych twarzy(fot. facebook/PAP)

W wyborach do Sejmu i Senatu historyczny wynik osiągnęło Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając według danych ze 100 proc. obwodowych komisji wyborczych 44,56 proc. głosów. Kogo zobaczymy w najbliższej kadencji w sejmowych ławach? Kogo zabraknie?

Schetyna szefem PO aż do wyborów prezydenckich?

Choć Platforma Obywatelska przegrała wybory, związani z nią politycy nie spodziewają się nagłej rewolucji personalnej w tej partii. Przynajmniej do...

zobacz więcej

Okręg 03 – Wrocław

W stolicy Dolnego Śląska Polacy wybrali: Jacka Protasiewicza (KW PSL), Mirosławę Stachowiak-Różecką (KW PiS), Krzysztofa Śmiszka (KW SLD) i Grzegorza Schetynę (KW KO).

Okręg 09 – Łódź

Łodzianie do nowego Sejmu wybrali m.in.: Piotra Glińskiego (KW PiS), Waldemara Budę (KW PiS), Tomasza Zimocha (KW KO) i Iwonę Śledzińską-Katarasińską (KW KO).

Okręg 13 – Kraków


W Krakowie mandat posła zdobyli: Małgorzata Wassermann (KW PiS), Jarosław Gowin (KW PiS), Paweł Kowal (KW KO).

W sejmowych ławach w tej kadencji nie zobaczymy Jerzego Meysztowicza (KW KO).

Neumann: Rzygam Tczewem. Miasto odwróciło się od PO i wybrało PiS

„W Tczewie są same p***eby, rzygam Tczewem” – mówił szef klubu PO-KO Sławomir Neumann w kuluarowych rozmowach partyjnych, co nagrano na taśmach,...

zobacz więcej

Okręg 19 – Warszawa

Mieszkańcy stolicy mieli do wyboru wielu rozpoznawalnych kandydatów. Nie jest zaskoczeniem, że w Sejmie nowej kadencji zobaczymy prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego czy kandydatkę Koalicji Obywatelskiej na premiera – Małgorzatę Kidawę-Błońską.

Z list KW PiS pewny mandat mają poza tym: Mariusz Kamiński, Małgorzata Gosiewska, Jarosław Krajewski i Sebastian Kaleta.

Katarzyna Lubnauer, Dariusz Rosati, Katarzyna Piekarska, Michał Szczerba i Klaudia Jachira mają pewne mandaty jako kandydaci z KW KO.

W Sejmie zobaczymy też lidera warszawskiej listy Konferedacji Janusza Korwin-Mikkego, „jedynkę” listy KW SLD Adriana Zandbera i pierwszego z listy KW PSL Władysława Bartoszewskiego.

W tej kadencji w Sejmie nie zobaczymy: Joanny Staniszkis (KW PSL), Piotra Naimskiego (KW PiS), Zbigniewa Gryglasa (KW PiS) i Romana Koseckiego (KW KO).

Okręg 20 – Warszawa


Z tzw. „obwarzanka warszawskiego” do Sejmu weszli na pewno: Mariusz Błaszczak (KW PiS), Andrzej Rozenek (KW SLD), Jan Grabiec, Paweł Zalewski i Kinga Gajewska (wszyscy KW KO).

W tej kadencji z tego okręgu zabraknie m.in. Jakuba Stefaniaka (KW PSL) i Andrzeja Smirnowa (KW PiS).

Jedna z komisji popełniła poważny błąd

Niektórym wyborcom z jednej z wrocławskich komisji wydano niewłaściwe karty do głosowania. Głosujący otrzymali karty z nazwiskami kandydatów do...

zobacz więcej

Okręg 25 – Gdańsk

W Trójmieście mandaty posłów zdobyli: Jarosław Sellin, Kacper Płażyński, Tadeusz Cymański (wszyscy KW PiS) oraz Sławomir Neumann, Jarosław Wałęsa i Agnieszka Pomaska (wszyscy KW KO).

Okręg 31 – Katowice

Ze Śląska pewny mandat zdobył premier Mateusz Morawiecki (KW PiS). W Sejmie zobaczymy również Michała Wójcika (KW PiS) i Borysa Budkę (KW KO).

Okręg 39 – Poznań

W Poznaniu większość głosów zdobyła Koalicja Obywatelska – w Sejmie na pewno zobaczymy Joannę Jaśkowiak, Rafała Grupińskiego i Adama Szłapkę. Mandat zdobyli też Jadwiga Emilewicz i Szymon Szynkowski vel Sęk (KW PiS).

Okręg 41 – Szczecin


W stolicy województwa zachodniopomorskiego mandaty posłów zdobyli Marek Gróbarczyk (KW PiS) i Sławomir Nitras (KW KO).

źródło:
Zobacz więcej