RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

UE wzywa Turcję do zaprzestania działań w Syrii. Bez wspólnej decyzji ws. embarga

Państwa Unii Europejskiej mogą wprowadzić zakaz sprzedaży broni do Turcji (fot. PAP/Abaca)

Ministrowie spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej wezwali Turcję do zaprzestania działań w północno-wschodniej Syrii i wycofania sił z tego regionu. Nie uzgodnili oni jednak wspólnego embarga na sprzedaż broni Ankarze. Stolice UE mają same decydować w tej sprawie.

Syria: Amerykanie rozpoczęli odwrót ze strefy przy granicy z Turcją

Syryjskie siły kurdyjskie, wspierane przez Amerykanów, oświadczyły w poniedziałek, że pododdziały armii USA rozpoczęły wycofywanie ze strefy na...

zobacz więcej

„UE potępia działania militarne Turcji, które poważnie podważają stabilność i bezpieczeństwo całego regionu, powodując cierpienie coraz większej liczby cywilów i dalsze przesiedlenia oraz poważnie utrudniając dostęp do pomocy humanitarnej” – podkreślono we wnioskach uzgodnionych na spotkaniu szefów dyplomacji państw członkowskich w Luksemburgu.

Wcześniej przed rozpoczęciem spotkania ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Francji, Heiko Maas i Jean-Yves Le Drian, opowiedzieli się za tym, by wszystkie państwa UE wprowadziły zakaz sprzedaży broni do Turcji.

Teoretycznie Unia może wprowadzić embargo na sprzedaż broni do jakiegoś państwa, ale w tym przypadku do tego nie doszło.

– Byłoby to skomplikowane prawnie, bo Turcja jest członkiem NATO i państwom sojuszniczym niemal automatycznie sprzedaje się broń – wyjaśniło źródło unijne w Luksemburgu.

W uzgodnionym oświadczeniu kraje UE zobowiązały się do zajęcia zdecydowanych stanowisk w sprawie eksportu broni i ścisłego stosowania kryteriów dotyczących stabilności regionu, gdzie ma trafiać uzbrojenie.

Syryjska armia obrała kurs na tureckie wojska. Za zgodą Kurdów

Syryjska armia wkroczyła do miasta Tel Tamer w północno-wschodniej Syrii, żeby odeprzeć atak Turcji. Wcześniej Damaszek osiągnął porozumienie z...

zobacz więcej

Kilka państw członkowskich UE, w tym Niemcy i Francja, już zdecydowały o wprowadzeniu zakazu sprzedaży broni dla Turcji. W tym tygodniu na poziomie UE ma się spotkać grupa robocza, by koordynować stanowiska poszczególnych stolic w tym zakresie.

Embargo na sprzedaż broni Turcji ma zwiększyć presję na ten kraj, ale nie jest jasne, na ile zaszkodzi jego potencjałowi militarnemu. W ostatnim czasie Ankara kupiła system przeciwrakietowy od Rosji, wywołując przy tym ostrą krytykę USA.

Ministrowie podkreślili, że działania wojenne Turcji w północno-wschodniej Syrii mają „dramatyczne konsekwencje”, dlatego potrzeba pilnych kroków społeczności międzynarodowej, w tym Rady Bezpieczeństwa ONZ, aby je zatrzymać.

UE wezwała do spotkania międzynarodowej koalicji przeciw tzw. Państwu Islamskiemu na poziomie ministerialnym, aby uzgodnić stanowisko wobec zaistniałej sytuacji.

źródło:

Zobacz więcej