Katalońscy politycy skazani na więzienie. KE: To wewnętrzna sprawa Hiszpanii

Zwolennicy niepodległości hiszpańskiej Katalonii twierdzą, że aresztowania są próbą kryminalizacji pokojowego ruchu niepodległościowego (fot. REUTERS/Albert Gea)

Skazanie dziewięciu katalońskich polityków na więzienie to wewnętrzna sprawa Hiszpanii – uznała Komisja Europejska. Sąd Najwyższy skazał ich na kary od 9 do 13 lat za podburzanie w związku z organizacją referendum niepodległościowego z 2017 r. Wydano także Europejski Nakaz Aresztowania za byłym liderem katalońskich separatystów Carlesem Puigdemontem.

Katalonia: Protesty w obronie aresztowanych separatystów podejrzewanych o planowanie zamachów

Ok. 12 tys. demonstrantów protestowało w sobotę w rejonie Barcelony przeciwko aresztowaniu siedmiu katalońskich separatystów podejrzewanych o...

zobacz więcej

Komisja Europejska stoi na stanowisku, że nie komentuje wyroków sądów w państwach członkowskich. Pytana o tę kwestię w poniedziałek w Brukseli rzeczniczka KE Mina Andreeva wskazała, że w tej sprawie stanowisko Komisji pozostaje niezmienne.

– To jest i pozostanie wewnętrzną sprawą Hiszpanii, która musi być traktowana zgodnie z jej konstytucyjnym porządkiem. Komisja Europejska szanuje konstytucyjny porządek w Hiszpanii, w tym decyzje podejmowane przez hiszpański system sądowniczy – powiedziała.

Nawiązując do protestów w Hiszpanii podkreśliła, że prawo podejmowania pokojowych protestów jest w Unii Europejskiej zagwarantowane.

Nieposłuszeństwo, nie rebelia

Oprócz dziewięciu skazanych trzej pozostali oskarżeni w przełomowym orzeczeniu dotyczącym zakazanego referendum w Katalonii i krótkotrwałej deklaracji niepodległości zostali uznani za winnych jedynie nieposłuszeństwa i nie zostali skazani na więzienie. Wszyscy oskarżeni zostali uniewinnieni od najcięższego zarzutu, czyli rebelii.

Hiszpański trybunał wydał werdykt w sprawie Katalonii

Sędziowie hiszpańskiego Trybunału Konstytucyjnego zawetowali w czwartek ustawę parlamentu Katalonii w sprawie prawa regionu do ogłoszenia...

zobacz więcej

Na 13 lat więzienia za „podburzanie i sprzeniewierzenie funduszy publicznych” został skazany Oriol Junqueras, były wicepremier Katalonii i lider jednego z dwóch największych katalońskich ugrupowań separatystycznych – Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC). Politykowi nie wolno też ubiegać się o mandat w wyborach.

Troje byłych ministrów w katalońskim rządzie – 53-letni rzecznik rządu Katalonii Jordi Turull, 48-letni minister spraw zagranicznych Raul Romeva i 60-letnia minister pracy Dolors Bassa zostali skazani na kary po 12 lat więzienia za podburzanie i sprzeniewierzenie funduszy publicznych. Oni również nie mogą startować w wyborach.

Dwóch pozostałych ministrów – 51-letni minister polityki terytorialnej Josep Rull i 55-letni szef resortu spraw wewnętrznych Joaquim Forn – dostało wyrok po 10 lat więzienia i zakaz startu w wyborach.

64-letnia była przewodnicząca regionalnego parlamentu Carme Forcadell została skazana na 11,5 roku więzienia i dostała zakaz startu w wyborach za podburzanie. Przywódcy dwóch separatystycznych stowarzyszeń organizujących masowe manifestacje skazano za podburzanie na dziewięć lat więzienia i zakaz startu w wyborach. Chodzi o 55-letniego Jordiego Sancheza ze stowarzyszenia Zgromadzenie Narodowe Katalonii (ANC) i 44-letniego Jordiego Cuixarta z Omnium Cultural (OC).

Trzej inni ministrowie: 46-letni Santi Vila, 43-letni Carles Mundo i 55-letnia Meritxell Borras, których zwolniono warunkowo, skazano za „nieposłuszeństwo” na grzywnę w wysokości 60 tys. euro; przez 20 miesięcy nie mogą też startować w wyborach.

Europejski Nakaz Aresztowania za Puigdemontem

Także w poniedziałek Sąd Najwyższy Hiszpanii ponownie wydał Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) za byłym liderem katalońskich separatystów Carlesem Puigdemontem, który przebywa w Belgii.

KE niewzruszona ws. przekopu Mierzei Wiślanej. „Polska nie zastosowała się do zaleceń”

Komisja Europejska ponownie formułuje swoje wątpliwości co do przekopu Mierzei Wiślanej. – Mimo widocznych posunięć w projekcie, polskie władze...

zobacz więcej

Pierwszy ENA za byłym premierem Katalonii został wystawiony w listopadzie 2017 r. Dokument ten kilka miesięcy później był podstawą żądań Madrytu wobec Berlina o wydanie Puigdemonta. Niemieccy policjanci aresztowali go w marcu 2018 r., kiedy wracał z Finlandii, gdzie promował kataloński separatyzm.

Ostatecznie jednak w lipcu 2018 r. wyższy sąd krajowy w Szlezwiku-Holsztynie, na północnym wschodzie Niemiec, uznał za niedopuszczalną ekstradycję do Hiszpanii Puigdemonta w związku ze stawianym mu zarzutem rebelii. Niebawem też SN w Madrycie wycofał ENA wobec Puigdemonta, a ten powrócił do Belgii.

Z powodu ciążących na Puigdemoncie zarzutów dotyczących organizacji nielegalnego referendum w Katalonii były premier tego regionu nie może realizować mandatu deputowanego do PE po majowych wyborach. 26 maja wywalczył on miejsce w europarlamencie z ramienia separatystycznego bloku Razem dla Katalonii (JxCat).

źródło:

Zobacz więcej