RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wyborcy KO wybrali logo partii zamiast kratki. Oddawali nieważne głosy

Wyborcy Koalicji Obywatelskiej mogli w niektórych komisjach oddać nieważne głosy, ponieważ zamiast w przeznaczonej do tego pustej kratce, stawiali krzyżyk na kwadraciku z logo KO. Na problem zwrócił uwagę Rafał Mundry, doktorant Uniwersytetu Wrocławskiego, który zamieścił na Twitterze zdjęcie niewłaściwie wypełnionych kart do głosowania.

„Jeśli KO nie dokona zmian, część jej wyborców odejdzie do Lewicy”

– Były być może większe oczekiwania, ale przy tak szerokim elektoracie, jaki ma Prawo i Sprawiedliwość, trudno jest zmobilizować wyborców....

zobacz więcej

Na fotografii zamieszczonej przez Rafała Mundrego widać, że na karcie z okręgu nr 8 we Wrocławiu wyborcy, którzy chcieli zagłosować na Barbarę Zdrojewską, kandydatkę do Senatu, skreślili logo KO. W świetle przepisów takie głosy uważane są za nieważne. Mimo to Zdrojewska dostała się do Senatu.

Powyższa pomyłka doprowadziła do powstania teorii spiskowej, zgodnie z którą karty miały celowo zostać zaprojektowane w taki sposób, aby zmylić wyborców. Niektórzy sugerują wręcz, że to właśnie z tego powodu PiS wygrało wybory.

„Członkowie komisji wyborczych informują, że ta pomyłka występuje tak często, iż w skali kraju mogła doprowadzić do utraty tysięcy głosów i w konsekwencji może być powodem zwycięstwa PiS” – czytamy na facebookowej stronie Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Neumann: Rzygam Tczewem. Miasto odwróciło się od PO i wybrało PiS

„W Tczewie są same p***eby, rzygam Tczewem” – mówił szef klubu PO-KO Sławomir Neumann w kuluarowych rozmowach partyjnych, co nagrano na taśmach,...

zobacz więcej

W błąd miała też rzekomo wprowadzać instrukcja, która nakazywała postawienie krzyżyka obok nazwy ugrupowania, na które chce się zagłosować. Według ośrodka wiele nieważnych głosów mogło zostać oddanych przez osoby starsze.

W odpowiedzi na wpis Mundrego jeden z internautów zwrócił uwagę, że błędnie wypełnione karty nie są wcale aż tak powszechne. „Mieliśmy w komisji pięć takich na 1206, więc nie ma tragedii” – napisał.

– Jeżeli chodzi o liczbę głosów nieważnych, to przekażemy dokładne obliczenia, gdy sporządzimy nasz zbiorowy protokół. Wydaje nam się jednak, że będzie ona podobna, a może nawet mniejsza jak w ostatnich wyborach – powiedział na konferencji przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Wiesław Kozielewicz.

– Wyborca miał prosty wybór. Miał postawić znak – dwie przecinające się linie – w obrębie kratki. Jeden na jednej karcie do Sejmu i drugi taki sam znak na karcie w wyborach do Senatu – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej