Prezydent o wyborach do parlamentu: To było piękne święto demokracji

– Wczorajsze wybory parlamentarne to było piękne święto demokracji. Zaprzeczyło ono wszystkim twierdzeniom, jakoby z demokracją w Polsce były jakieś problemy – ocenił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Juncker gratuluje premierowi Morawieckiemu wyniku wyborów

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker gratuluje premierowi Mateuszowi Morawieckiemu wyniku wyborów parlamentarnych w Polsce – ogłosiła na...

zobacz więcej

W specjalnym wydaniu TVP Info prezydent podziękował wszystkim, którzy wzięli udział w niedzielnych wyborach parlamentarnych i ocenił, że był to naprawdę dobry dzień dla RP.

– Wielu ludzi stało w kolejkach, często nawet długo, poza granicami kraju po to, żeby oddać swój głos. To było piękne święto demokracji. Pokazaliśmy, że demokracja w Polsce jest. Zwłaszcza pokazaliśmy to za granicą. Zaprzeczyło to wszystkim twierdzeniom, jakoby z demokracją w Polsce były jakieś problemy. Piękne święto, bardzo wysoka frekwencja, najwyższa od 30 lat, około 60 proc., rzeczywiście to są świetne wiadomości – podkreślił.

Głowa państwa pogratulowała także wszystkim tym, którzy uzyskali mandaty.

– Mam nadzieję, że państwo posłowie i senatorowie w kolejnej kadencji będziecie dzielnie pracowali dla RP. Życzę, żeby wszystkie te sprawy, które będziecie realizowali, służyły Polsce i żeby debata w Sejmie odbywała się jak najbardziej zgodnie. Żebyśmy w ten sposób rzeczywiście budowali wspólnotę. Ja wiem, że polityczne spory są i będą, ale proszę, żeby te polityczne spory były toczone na zasadach kultury nie tylko politycznej, ale także i kultury bycia i żeby to budowało, a nie burzyło – powiedział.


Prezydent dziękuje rodakom: wspaniała postawa Wyborców

„Nie wybieram się jeszcze na emeryturę”

– Jestem jeszcze młodym człowiekiem, na emeryturę się nie wybieram – powiedział prezydent Duda, pytany czy wystartuje w wyborach prezydenckich w 2020 r.

Prezydent odnosząc się do wyników wyborów parlamentarnych powiedział, że jest to „spektrum sił, na które zagłosowali Polacy i to jest wybór, którego dokonaliśmy, jako społeczeństwo”. – Ja też dokonywałem, bo też głosowałem w tych wyborach – dodał.

Jak mówił, zadaniem polityków dzisiaj jest realizować interesy Rzeczypospolitej. – Oczywiście będą pewnie wszyscy chcieli realizować swoje programy, mam nadzieję, że będzie to z pożytkiem dla Polski i dla nas wszystkich – dodał Andrzej Duda.

Na pytanie, czy teraz już jest czas, żeby myśleć o wyborach prezydenckich w przyszłym roku, odpowiedział: „Są tacy, którzy mówią, że kampania zaczyna się w momencie, w którym kończą się wybory, więc można do tego tak podchodzić, oczywiście, że następne wybory w Polsce to będą wybory prezydenckie, pewnie w maju przyszłego roku”.

Prezydent Duda pytany, czy wystartuje w wyborach prezydenckich w 2020 r. powiedział: „Jestem jeszcze młodym człowiekiem, na emeryturę się nie wybieram”.


Prezydent pytany o reelekcję: Jestem jeszcze względnie młodym człowiekiem

źródło:

Zobacz więcej