Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Oskarżony w aferze melioracyjnej. Stanisław Gawłowski senatorem

W Sądzie Okręgowym w Szczecinie znajduje się akt oskarżenia przeciwko Gawłowskiemu (fot. arch.PAP/Bartłomiej Zborowski)

Stanisław Gawłowski będzie senatorem z Koszalina. Ciążą jednak na nim zarzuty o korupcję i pranie brudnych pieniędzy. Grozi mu nawet 15 lat więzienia. Czy byłego posła, sekretarza generalnego i skarbnika Platformy Obywatelskiej ochroni senatorski immunitet?

Ustawione przetargi za pół miliarda, korupcja i poseł PO. Akt oskarżenia ws. afery melioracyjnej

Prokuratura Krajowa skierowała do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia w sprawie afery melioracyjnej. Głównym oskarżonym jest poseł...

zobacz więcej

Jak podała Państwowa Komisja Wyborcza na Gawłowskiego głos oddało 44 956 wyborców. Dało mu to poparcie na poziomie 33,67 proc. Okręg nr 100 obejmuje powiaty: koszaliński, sławieński, szczecinecki oraz Koszalin.

Dla Gawłowskiego, czterokrotnie wybieranego na posła, wiceministra środowiska w rządzie PO-PSL, byłego sekretarza generalnego PO, to będzie pierwsza kadencja w Senacie. Gawłowski jest członkiem PO, choć o mandat senatora ubiegał się z własnego komitetu - KWW Demokracja Obywatelska.

Ruszając z kampanią wyborczą polityk tłumaczył, że startuje samodzielnie do Senatu bo nie chce, by „ataki PiS” na niego w jakikolwiek sposób obciążały jego przyjaciół z Koalicji Obywatelskiej, z szeroko rozumianej opozycji. Jednocześnie zaznaczył, że ani KO się od niego nie odcięła, ani on nie odciął się od niej.

Gawłowski jest jednym z oskarżonych w tzw. aferze melioracyjnej, m.in. o przestępstwa o charakterze korupcyjnym i pranie brudnych pieniędzy. Akt oskarżenia do szczecińskiego sądu wpłynął 4 lipca. Chodzi o nieprawidłowości przy 26 inwestycjach realizowanych przez Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie.

źródło:
Zobacz więcej