Wybory 2020

PKW: Andrzej Duda: 43,50, Rafał Trzaskowski: 30,46

Czeski parlamentarzysta: wygrana PiS to stabilność w Grupie Wyszehradzkiej

Na 17 listopada Vondraczek zaprosił do Pragi szefów parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej, by wspólnie świętować 30. rocznicę rozpoczęcia czechosłowackiej „aksamitnej rewolucji” (fot. arch. PAP/CTK)

Przewodniczący czeskiej Izby Poselskiej Radek Vondraczek ocenił w poniedziałek, że wyborcza wygrana Prawa i Sprawiedliwości oznacza stabilność w Grupie Wyszehradzkiej.

Światowe media piszą o sukcesie PiS i powrocie lewicy

zobacz więcej

W opinii czeskiego parlamentarzysty wynik głosowania może pomóc w wewnątrzpolitycznym dialogu w Polsce.

– Przede wszystkim chcę złożyć gratulacje – powiedział Vondraczek. Jak ocenił, dla Grupy Wyszehradzkiej zwycięstwo PiS oznacza stabilność.

– Będziemy mogli kontynuować współpracę z tymi samymi partnerami – wyjaśnił.

Vondraczek stwierdził też, że wielokrotnie odwiedzał Polskę i zdaje sobie sprawę z istniejących nad Wisłą podziałów. – Polskie społeczeństwo jest chyba bardziej podzielone niż czeskie, przepaść jest naprawdę głęboka. Wierzę, że paradoksalnie, wyniki mogą doprowadzić do zmiany i przyczynić się do dialogu. Ewidentne jest, ze opozycja nie dotarła ze swoim programem do wyborców – powiedział Vondraczek.

Na 17 listopada Vondraczek zaprosił do Pragi szefów parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej, by wspólnie świętować 30. rocznicę rozpoczęcia czechosłowackiej aksamitnej rewolucji. – Mam nadzieję, że powitam wtedy nowego marszałka lub panią marszałek Sejmu – powiedział.

Doradca przewodniczącego Izby Poselskiej do spraw międzynarodowych, były ambasador Republiki Czeskiej w Warszawie Jan Sechter przyłączył się do gratulacji Vondraczka. „Gratuluję wyniku demokratycznych wyborów. Potwierdzenie polityki środkowoeuropejskiej, orientowanej na rozsądne reformy w Unii Europejskiej” – napisał po polsku na Twitterze.

źródło:

Zobacz więcej