RAPORT

Demaskujemy fake newsy

UE przedłuża sankcje za użycie broni chemicznej w Syrii i Wielkiej Brytanii

Zamach na Skripala wywołał jeden z największych kryzysów dyplomatycznych w relacjach brytyjsko-rosyjskich od zakończenia zimnej wojny (fot. Andrew Matthews/PA Images via Getty Images)

UE przedłużyła w poniedziałek sankcje wobec osób odpowiedzialnych za atak chemiczny na Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii oraz dla osób związanych z reżimem syryjskim, których praca pozwoliła na użycie broni chemicznej w Syrii.

Nowe sankcje na Rosję za atak na Skripala

Prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze, które nakłada nowe sankcje na Rosję – informuje w piątek „New York Times”. Gazeta...

zobacz więcej

Jak poinformowała Rada UE, restrykcje obejmują zakaz wjazdu do UE i zamrożenie aktywów dziewięciu osób - pięciu powiązanych z reżimem syryjskim i czterech zaangażowanych w atak na Skripala w brytyjskim Salisbury. Sankcjami objęta jest też jedna organizacja: Scientific Studies and Research Centre (SSRC), główny podmiot reżimu syryjskiego zajmującego się rozwijaniem broni chemicznej.

System sankcji związany z wykorzystaniem broni chemicznej został przyjęty przez Unię 15 października ubiegłego roku. W efekcie UE uzyskała możliwość nakładania restrykcji na osoby i podmioty zaangażowane w rozwijanie i stosowanie broni chemicznej w dowolnym miejscu na świecie, bez względu na ich narodowość czy lokalizację.

Stało się to m.in. w odpowiedzi na próbę otrucia bojowym środkiem trującym Nowiczok byłego pułkownika GRU i współpracownika wywiadu brytyjskiego Siergieja Skripala oraz jego córki, w marcu 2018 roku, w Salisbury.

Zamach na Skripala wywołał jeden z największych kryzysów dyplomatycznych w relacjach brytyjsko-rosyjskich od zakończenia zimnej wojny i doprowadził do wydalenia w marcu 2018 r. ponad 150 rosyjskich dyplomatów z państw Zachodu, w tym z USA i większości krajów UE. Rosja zareagowała analogicznymi krokami, wydalając kilkudziesięciu dyplomatów reprezentujących wiele krajów.

UE przedłuża o rok sankcje związane z aneksją Krymu przez Rosję

Przed szczytem unijnym przedstawiciele krajów członkowskich Unii Europejskiej zdecydowali w czwartek w Brukseli o przedłużeniu sankcji będących...

zobacz więcej

Unijne sankcje dotyczą czterech funkcjonariuszy rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, w tym dwóch podejrzanych o przeprowadzenie ataku Skripala oraz dwóch – szefa i wiceszefa GRU – za jego zorganizowanie. Według UE osoby te są „odpowiedzialne za posiadanie, transport i użycie w Salisbury toksycznego środka paralityczno-drgawkowego”.

Restrykcje zostały nałożone także na syryjski ośrodek badań naukowych odpowiedzialny za rozwijanie i produkcję broni chemicznej oraz na pięciu syryjskich urzędników bezpośrednio zaangażowanych w jego działalność.

Rada UE podkreśliła w poniedziałek, że jej decyzja ma pomóc w działaniach UE w walce z rozprzestrzenianiem i stosowaniem broni chemicznej, poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa międzynarodowego. Z uwagi na coraz częstsze ataki chemiczne w różnych częściach świata służy też wsparciu ogólnoświatowego zakazu broni chemicznej, ustanowionego na mocy konwencji o zakazie broni chemicznej.

źródło:

Zobacz więcej