RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Magazyny gazu zapełnione. Zgromadzono około 3 mld m sześciennych paliwa

Polskimi magazynami zarządza Gas Storage Poland (fot. Shutterstock/ZoranOrcik, zdjęcie ilustracyjne)

Krajowe magazyny gazu zostały napełnione w 100 proc. – poinformowało w poniedziałek PGNiG. W magazynach zgromadzono ok. 3 mld m sześc. gazu.

130 mln euro na rozbudowę gazoportu w Świnoujściu

Komisja Europejska wydała pozytywną decyzję o dofinansowaniu kwotą 130 mln euro rozszerzenia funkcjonalności terminalu LNG w Świnoujściu –...

zobacz więcej

– Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w pełni zatłoczyło pojemności podziemnych magazynów gazu. Spółka jest gotowa na wzrost zapotrzebowania na gaz w okresie zimowym – podkreśliło PGNiG.

– Przez wiosnę i lato, kiedy zużycie gazu ziemnego w kraju jest mniejsze, zatłaczamy znaczne wolumeny gazu ziemnego do magazynów, aby dysponować nim jesienią i zimą. Zapasy gazu są wykorzystywane nie tylko w związku z niższymi temperaturami i związanym z tym wzrostem zużycia gazu. Są one także gwarancją stabilności dostaw paliwa gazowego – powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak, cytowany w komunikacie spółki.

Podziemne magazyny gazu pozwalają bilansować zapotrzebowanie na paliwo. Według danych PGNiG, w lipcu 2019 r. średnie dobowe zużycie wyniosło w Polsce ok. 30 mln m sześc. W lutym 2019 r. było to ok. 60 mln m sześc. dziennie. Różnica między zużyciem gazu w lecie i zimie jest więc dwukrotna, natomiast między następującymi po sobie dobami w danym miesiącu może wahać się o kilka milionów metrów sześciennych - zaznaczyła spółka.

Polskimi magazynami gazu zarządza Operator Systemu Magazynowania - Gas Storage Poland - spółka z Grupy Kapitałowej PGNiG.

źródło:
Zobacz więcej