RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Schetyna nie jest przywódcą, który może uzyskać silne poparcie na skalę masową”

Dr Wawrzyniec Konarski komentuje wyniki wyborów (fot. PAP/Paweł Supernak)
Dr Wawrzyniec Konarski komentuje wyniki wyborów (fot. PAP/Paweł Supernak)

– Myślę, że PiS samodzielne rządy ma w zasadzie zagwarantowane. Dodatkowym wiatrem w żagle byłoby podwyższenie wyniku do Senatu, który stanowił pewną szansę dla opozycji. Okazuje się jednak, że Senat też nie będzie miał dla opozycji specjalnej rangi jako izba, w której mogliby mieć większość. To wszystko oznacza, że ugrupowanie rządzące osiągnęło zwycięstwo na bardzo dużą skalę – skomentował dla portalu tvp. info niepełne wyniki wyborów dr hab. Wawrzyniec Konarski, politolog, prof. Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

„Wyborcy myślą portfelem, a PiS zrealizował wiele obietnic i okazał się dla nich wiarygodny”

– Dla wyborców PiS okazał się wiarygodny, ponieważ zrealizował wiele obietnic wyborczych. Największym wygranym tych wyborów okazał się Jarosław...

zobacz więcej

Politolog ocenił, że „wynik PiS ewidentnie pokazuje nieskuteczność działań największej partii opozycyjnej”. W jego opinii to ugrupowanie traci, ponieważ „nie rozliczyło się czy też nie dokonało swoistej ekspiacji (oczyszczenia – red.) po przegranej w ostatnich wyborach”.

– W sposób całkowicie reaktywny, a nie aktywny sięgali do pewnej argumentacji, która była całkowicie nieprzekonująca, zwłaszcza z perspektywy bardzo mocno rozbuchanych ambicji socjalnych społeczeństwa – mówił dr hab. Konarski. W jego opinii Platforma Obywatelska nie umiała wyprzedzać działań PiS.

Politolog stwierdził, że pomysł z wystawieniem kandydatury Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na premiera był dobry, ale zdecydowanie spóźniony. – Sam w sobie byłby on ciekawy, gdyby został zgłoszony cztery czy pięć miesięcy temu, a retoryka zostałaby podporządkowana tej pani polityk, a nie temu, co wcześniej było kojarzone w sposób negatywny – powiedział. Jak dodał, Grzegorz Schetyna nie jest w jego ocenie przywódcą, który „może uzyskać silne poparcie na skalę masową”. Zdaniem politologa lider PO doskonale sprawdza się natomiast w organizowaniu aparatu partyjnego działającego na zapleczu.

Dr hab. Konarski uważa, że oprócz nietuzinkowego przywódcy największej partii opozycyjnej zabrakło ciekawego programu oraz szybkości w działaniu. Zwrócił również uwagę na dobry wynik PSL-Koalicji Polskiej. W opinii politologa stanowi to przesłankę, że ludowcy wspierani przez Kukiz’15 nadal będą starali się pełnić rolę „pewnego języczka u wagi”.

Ekspert podkreśla, że pomimo dużego sukcesu wyborczego partia rządząca musi wyciągnąć odpowiednie wnioski, gdyż wyniki w poszczególnych województwach „należy odczytywać nieco inaczej”. – Warto zwrócić uwagę na te województwa, gdzie łączny wynik Platformy (Obywatelskiej – red.) i Lewicy jest lepszy niż PiS. To stwarza dla opozycji pewną przesłankę ku jednej istotnej formule działania, a mianowicie szukaniu tego, co łączy, a nie dzieli – podsumował.

Politolog zaznaczył, że możliwe jest również stworzenie zrębów zupełnie nowego ruchu opozycyjnego „łączącego zarówno tych Polaków, którzy na wybory nie poszli, jak i tych, którzy oddali głos na główne partie opozycyjne, ale są z tego wyniku niezadowoleni”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej