Weterani walk w Donbasie pójdą w Marszu przeciw kapitulacji

Weterani walk w Donbasie w trakcie obchodów 28. rocznicy Niepodległości Ukrainy w Kijowie (fot. Sergii Kharchenko/NurPhoto via Getty Images)

Ukraińcy obchodzą Dzień Obrońcy Ojczyzny. Weterani walk w Donbasie zapowiedzieli, że przejdą w pochodzie ulicami ukraińskiej stolicy w Marszu przeciw kapitulacji. Będzie to protest przeciwko tak zwanej formule Steinmeiera, dotyczącej uregulowania sytuacji na wschodzie kraju. Prezydent Wołodymyr Zełenski w opublikowanym na stronie urzędu liście zaapelował o pokojowy przebieg demonstracji.

Pierwsze pozwolenia na ekshumację szczątków Polaków na Ukrainie

Ukraina wydała stronie polskiej pierwsze pozwolenia na prace poszukiwawcze i ekshumacje szczątków Polaków, którzy są pochowani na jej terytorium –...

zobacz więcej

Wołodymyr Zełenski napisał, że Ukraina ma szczęście, ponieważ posiada tak wielu mężnych i niezłomnych obrońców. Jak dodał, wie, że tego dnia w Kijowie zbierze się wielu weteranów i ochotników walczących w Donbasie. Zaznaczył, że rozumie ich obawy co do uregulowania sytuacji w tym regionie, ale zapewnia, że on jako prezydent i głównodowodzący armią będzie bronić suwerenności Ukrainy i nie dopuści, aby wysiłki walczących na wschodzie kraju poszły na marne.

Zaapelował, aby – jak się wyraził – gorące serca nie zatrzymały zdrowego rozsądku i aby demonstranci nie łamali prawa i porządku społecznego.

Ukraina, pod koniec września zgodziła się na tekst formuły Steinmeiera, zakładającej przeprowadzenie w nieokreślonej przyszłości lokalnych wyborów w Donbasie i nadanie regionowi specjalnego statusu. Wywołało to wśród części społeczeństwa obawy, że podpisana zgoda będzie oznaczała ustępstwa wobec Rosji i wspieranych przez nią bojówkarzy.

Marsz przeciw kapitulacji rozpocznie się o 15.00. Wcześniej, w południe, ulicami Kijowa przejdą ukraińscy nacjonaliści, którzy będą świętowali 77. rocznicę sformowania Ukraińskiej Powstańczej Armii.

źródło:
Zobacz więcej