Seks imprezy na jachcie Ataturka

Na tym luksusowym jachcie we wrześniu ubiegłego roku miało dojść do imprezy Maszkiewicza (fot.savarona.com.tr)

Aleksandr Maszkiewicz, wpływowy działacz żydowski i jeden z najbogatszych biznesmenów Kazachstanu jest zamieszany w erotyczną imprezę, którą zorganizowano na historycznym tureckim jachcie, należącym wcześniej do Ataturka – ustalił portal tvp.info.

Jacht nazywa się „Savarona” i jest po prostu pływającym cudem. Ma 136 metrów długości. Zwodowano go w 1931 r. w stoczni w Hamburgu za astronomiczna wówczas sumę 4 mln dolarów. O luksusie statku z 17 luksusowymi apartamentami niech świadczy łaźnia turecka wykonana z 65 ton marmuru. W 1936 roku, w Turcji gościł król Wielkiej Brytanii i Cesarz Indii Edward VII. Prezydent Ataturk zaprosił go na jacht który był wówczas do dyspozycji Prezydenta Turcji. Politycy zeszli z niego ubrudzeni sadzą z kominów. Zawstydzony Prezydent polecił znaleźć i kupić nowy jacht. Wybór padł właśnie na „Savaronę”, a do transakcji doszło w roku 1938 r. Do tej pory na jachcie – swoistym pływającym muzeum – zachowały się sprzęty należące do ojca narodu tureckiego. W 1989 r. jacht wydzierżawiono na 49 lat za sumę 60 mln dolarów. Jest do wynajęcia. Doba żeglugi – 55 tys. USD.

25 września ur. jacht „Savarona” wypłynął z gośćmi na wody Morza Egejskiego. Wynajął go na kilka dni żeglugi właśnie Aleksandr Maszkiewicz. Za wynajem zapłacił przelewem z konta jednej ze swoich firm – 300 000 USD. Stać go na to. Według miesięcznika „Forbes” wartość jego majątku szacowana jest na 3,5 mld USD. Jest jednym z najbardziej wpływowych biznesmenów w Kazachstanie. Jest też wpływowym działaczem żydowskim: sponsorem gmin żydowskich, przewodniczącym Euroazjatyckiego Kongresu Żydów, członkiem Komitetu Sterującego Światowego Kongresu Żydów. Posiada też paszport Izraela.

Do Turcji przyleciał Maszkiewicz z Jordanii z zamiarem wypoczynku i „odbycia kilku spotkań biznesowych”. Trzeciego dnia od zamustrowania się na „Savaronie”, nad jachtem pojawił się helikopter tureckiej policji. Po wejściu na pokład doszło do zatrzymania części jego gości. Według obszernego raportu policji, do którego dotarł portal tvp.info, biznesmenom towarzyszyło 9 dam ściągniętych specjalnie w tym celu z Rosji i Ukrainy. Dwie z nich były niepełnoletnie.

W wypowiedziach dla prasy, lider Euroazjatyckiego Kongresu Żydów podkreślał, że nie miał wiedzy co robią jego goście z zaproszonymi damami. Ani kim były te damy na jachcie wynajętym za 300 000 dolarów. Zdecydowanie też odcina się od orgii jakie miały na jachcie mieć miejsce. Dystansuje się nawet od przelewu za wynajem jachtu, podkreślając, że płacił za to nie on, lecz jego księgowy. On po prostu tylko tam był.

Jako pierwszy o incydencie poinformował turecki dziennik „Today’s Zaman”. Na odpowiedź Euroazjatyckiego Kongresu Żydów nie trzeba było długo czekać. W specjalnym oświadczeniu zamieszczonym na swojej stronie internetowej stwierdzono, że za akcją tureckiej policji „stoją władze Turcji pragnące skompromitować go jako jednego z żydowskich liderów biznesu”. W wypowiedzi dla izraelskiej gazety „The Jeruzalem Post”, sam Maszkiewicz nazwał sytuację „spiskiem Ankary mającym na celu zniszczenie jego reputacji”.

Nieco inaczej sprawę widzi turecka policja. Z jej wyjaśnień wynika, że od lutego 2010 r. prowadziła obserwację grupy czerpiącej korzyści z prostytucji i handlu kobietami. Na jej czele miał stać znany turecki biznesmen kazachskiego pochodzenia o inicjałach T.A. Jest m.in. współwłaścicielem sieci hoteli i prężnego zakładu metalurgicznego w Kazachstanie. Jest partnerem biznesowym m.in. Donalda Trumpa i bliskim znajomym Aleksandra Maszkiewicza. Turcy precyzyjnie informują o sposobach „rekrutacji” seks partnerek dla biznesmenów (rosyjskie i ukraińskie „agencje modelek”), o cenach za „noc towarzystwa” (3- 10 tys. dolarów), a nawet o preferencjach niektórych biznesmenów (np. dziewczęta w wieku 12 – 14 lat).

Proces międzynarodowej grupy sutenerów ruszył w Turcji pod koniec kwietnia br. Krótko po tym, jak Aleksandr Maszkiewicz przekonywał ministra spraw zagranicznych Litwy do organizacji konferencji OBWE na temat tolerancji.

Władze Turcji zapowiedziały podjęcia działań zmierzających do odzyskania jachtu Mustafy Kumala Ataturka i przekształceniu go w pływające muzeum.

2
Aleksander Maszkiewicz (fot.Wikipedia)

Zobacz więcej