RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Niemcy: Szef MSW krytykowany za nadużywanie rządowych samolotów

Szef MSW RFN Horst Seehofer w ogniu krytyki w związku z lotami rządowymi samolotami do domu (fot. Abdulhamid Hosbas/Anadolu Agency via Getty Images)

Niemiecki tabloid „Bild” w swoim niedzielnym wydaniu krytykuje szefa MSW RFN Horsta Seehofera za nadużywanie możliwości lotów rządowymi maszynami do domu. Sam Seehofer, ani podległy mu resort nie chcą komentować sprawy.

Niemcy nie radzą sobie w walce z rasizmem i antysemityzmem

Atak na synagogę w Halle wywołał debatę na temat wzrostu liczby neonazistów w Niemczech. Z danych tamtejszego Urzędu Ochrony Konstytucji w kraju...

zobacz więcej

„Minister spraw wewnętrznych mieszka prywatnie w Ingolstadt (w Bawarii). Jest tam wojskowe lotnisko Ingolstadt-Manching. Właśnie z niego korzysta minister, kiedy w czwartki albo piątki specjalne skrzydło lotnictwa Bundeswehry (FlBschftBMVg – odpowiedzialne za transport VIP-ów w nagłych sytuacjach), odstawia go do domu” – ujawnia „Bild am Sonntag”, niedzielne magazynowe wydanie dziennika „Bild”.

Według listy lotów, do której dotarła gazeta, Seehofer korzystał z możliwości transportu rządowym samolotem Global 5000 do Manching w 2018 roku pięć razy. W tym roku – 3.

„Seehofer jest jedynym ministrem w rządzie, który regularnie wykorzystuje lotnisko w rodzinnej miejscowości. Inni członkowie gabinetu prawie zawsze po podróży służbowej lecą na lotnisko Tegel w Berlinie” – pisze gazeta. I wyjaśnia, że praktykę tę stosuje się również ze względu na współpracowników, żeby nie musieli potem wracać do stolicy pociągiem, bądź rejsowym samolotem.

„Istnienie FlBschftBMVg jest uzasadnione w wypadku nagłej konieczności podróży członków rządu. Ale nie jest to taksówka do wożenia ministrów na weekend do domu. Akurat z Berlina do Monachium jest dużo połączeń kolejowych i rejsowych lotniczych” – mówi Tobias Lindner, poseł do Bundestagu z partii Zielonych.

Sam Seehofer sprawy nie komentuje. Podobnie jak rzecznik jego resortu, który powołuje się na względy bezpieczeństwa.

źródło:

Zobacz więcej