RAPORT

Demaskujemy fake newsy

„Wyborcy myślą portfelem, a PiS zrealizował wiele obietnic i okazał się dla nich wiarygodny”

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do parlamentu według wstępnych danych exit polls pracowni Ipsos (fot. PAP/Marcin Cholewiński)

– Dla wyborców PiS okazał się wiarygodny, ponieważ zrealizował wiele obietnic wyborczych. Największym wygranym tych wyborów okazał się Jarosław Kaczyński i Zjednoczona Prawica, ale wielkim wygranym może się okazać Konfederacja, o ile wyniki exit polls się potwierdzą. Bardzo dobry wynik osiągnął też PSL z Kukizem – komentuje dla portalu tvp.info dr Sergiusz Trzeciak, ekspert ds. marketingu politycznego i public relations.

Tak głosowali wyborcy z różnym wykształceniem

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wśród wyborców z wykształceniem zawodowym zasadniczym, uzyskując w tej grupie 63,9 proc. poparcia – wynika z sondażu...

zobacz więcej

– Myślę, że tu jest kilka powodów prognozowanego zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości. Jeden zasadniczy ma związek z tym, że PiS bardzo mocno postawił na lansowanie modelu państwa dobrobytu, który zakłada istotne transfery społeczne obejmujące duże grupy m.in. emerytów i młodych. To spowodowało, że wyborca, który często myśli, jaką korzyść ma z tego, że głosował, dostał właśnie tę odpowiedź – powiedział Trzeciak.

– Wyborcy widzą konkretne korzyści, które dostają z budżetu państwa, ale jednocześnie kojarzą z decyzjami podejmowanymi przez PiS. Skoro wiele obietnic zostało zrealizowanych, wyborca uznał, że ta oferta mu się podoba, a PiS jest wiarygodny i dotrzymuje obietnic – komentował dalej ekspert.

– Opozycja prowadziła kampanię, która miała lepsze i gorsze momenty. Starała się nawet naśladować PiS, również przez projekty związane z transferami społecznymi, typu zwolnienie z podatku. Opozycja nie kwestionowała pomysłów dotyczących transferów społecznych rządzącej partii. Widać, że dla wielu wyborców opozycja nie potrafiła być na tyle przekonywująca, żeby wyborca uwierzył, że oni dotrzymują obietnic. I, że ma alternatywę – uważa Sergiusz Trzeciak.

Zdaniem eksperta „takie tematy jak praworządność są nieistotne”. – Jak mówiłem, wyborcy przede wszystkim głosują portfelem – i na tych, którzy są w stanie ten portfel zapełnić – stwierdził w rozmowie z portalem tvp.info Trzeciak.

Kto jest największym wygranym wyborów parlamentarnych? – Zdecydowanie są nimi: Jarosław Kaczyński i Zjednoczona Prawica. Wielkim wygranym może się okazać także Konfederacja, o ile te wyniki exit polls się potwierdzą. Muszę powiedzieć, że do ich prognozowanego wyniku ma jednak pewną rezerwę – przyznał ekspert.

Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory parlamentarne

Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory parlamentarne. Na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowało 43,6 proc. wyborców – wynika z sondażu exit poll...

zobacz więcej

– Poprzednie badania w czasie wyborów samorządowych i europejskich też wskazywały na dobry wynik, ale okazało się, że margines błędu był zbyt wielki. Jeżeli więc przyjmiemy to założenie, to nie wiem, czy na dzisiaj można być pewnym obecności Konfederacji w Sejmie – skomentował sondażowe wyniki Sergiusz Trzeciak.

– Na pewno do parlamentu weszło PSL, które może mówić do bardo dobrym wyniku. Co do Lewicy, to osiągnęła wynik zgodny z przewidywaniem i wróciła do Sejmu – podsumował ekspert.

Trzeciak przewiduje, że „ewentualnie można się spodziewać wyciągania pojedynczych posłów np. z Konfederacji”.

– W przypadku Lewicy, jestem pewien, że Zandberg ma ambicje, aby stworzyć własne stanowisko, ale w ramach wspólnego klubu. Na pewno lewica nie jest monolitem i są rozbieżności między pewnymi ugrupowaniami, ale zakładam, że transferów z Lewicy, raczej nie będzie – prognozuje Sergiusz Trzeciak.

źródło:
Zobacz więcej