RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Pożar pałacu w Żarach. Zawaliła się iglica [WIDEO]

Zabytek nie był zamieszkały (fot. FB/Gazeta Regionalna)

Płonie XVIII-wieczny pałac w Żarach (woj. lubuskie). Płomienie pojawiły się na wieży, niestety, strażakom nie udało się uratować zabytkowej konstrukcji – informuje „Gazeta Lubuska”.

Strażacy opanowali pożar sortowni śmieci w Wolicy. Mieszkańcy obawiali się skażenia [WIDEO]

Trwa pożar sortowni śmieci w Wolnicy koło Jasła (woj. podkarpackie). Wiadomość dostaliśmy na platformę Twoje Info. „Dym jest widoczne z...

zobacz więcej

Pożar wybuchł w niedzielę przed godz. 22. Na miejscu szybko pojawiły się jednostki państwowej oraz ochotniczej straży pożarnej.

Akcja gaśnicza jest bardzo skomplikowana, strażacy mają utrudniony dostęp do obiektu. Jest wąsko i trzeba używać podnośników. Dodatkowym utrudnieniem są gapie, którzy tłumnie zgromadzili się przy płonącym symbolu miasta.

Strażacy polewają również pozostałe części budynku, aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się płomieni.

Niestety, po kilkudziesięciu minutach zawaliła się płonąca iglica, która wpadła do środka kompleksu.

– Nie mamy informacji o tym, by ktokolwiek został ranny w wyniku tego pożaru. Nie ma również zagrożenia dla sąsiednich budynków. Nasze działania skupiają się na jak najszybszym opanowaniu ognia, by nie rozprzestrzeniał się na inne zabudowania tego kompleksu budynków" – przekazał rzecznik lubuskiej Straży Pożarnej Dariusz Szymura.Jak można dowiedzieć się ze strony Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, żarski zespół rezydencjonalny położony jest w północno-zachodniej części starego miasta. Zamek (którego początki sięgają XIII wieku, a w kolejnych wiekach był przebudowywany) zajmuje południowo-zachodni segment założenia. Od wschodu połączony jest bramą z wybudowanym na początku XVIII wieku pałacem.

„Gazeta Lubuska” podaje, że we wtorek 15 października, miasto miało przejąć obiekt od prywatnych właścicieli.


źródło:
Zobacz więcej