Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Premier: Żadna partia w historii III RP nie uzyskała takiego poparcia jak PiS

Żadna partia w historii III RP nie uzyskała takiego poparcia – komentował w Polsat News premier Mateusz Morawiecki pierwsze sondaże po wyborach parlamentarnych. Pytany, czy pozostanie na czele rządu, odpowiedział, że nie jest to teraz analizowane. Dziś cieszymy się tym, co osiągnęliśmy – dodał.

„To wskaźnik stanu zdrowia demokracji”. Zagłosowało 61,1 proc. wyborców

61,1 proc. uprawnionych do głosowania wzięło udział w wyborach parlamentarnych do Sejmu i Senatu. To rekord frekwencji w ostatnich 30 latach.

zobacz więcej

Premier podkreślił, że największa w historii ostatnich 30 lat grupa Polaków nie tylko zaufała PiS, ale powiedziała partii: tak, chcemy, żebyście kontynuowali ten rodzaj zmian, te zmiany dla Polski, które rozpoczęliście przez pierwsze cztery lata.

– Przy takim wietrze w oczy, jaki nam wiał, i z kraju, i z zagranicy (...), to, co udało się osiągnąć, przekonać do siebie ludzi, było bardzo trudne do wykonania. Ale zrobiliśmy to i jestem przekonany, że będziemy potrafili kontynuować nasze rządy jeszcze lepiej – powiedział Morawiecki.

Premier wskazał przy tym, że jego formacja przez minione cztery lata bardzo wiele się nauczyła.

Według premiera hasło i myśl przewodnia PiS na kolejne cztery lata: „Wszystko dla dobra Polski, wszystko dla dobra Polaków”.

Morawiecki pytany, jak będzie wyglądał nowy rząd i czy on nim pokieruje, odparł, że PiS jest drużyną, a wszystkie sprawy kadrowe i ministerialne będzie rozważało kierownictwo partii.

– To nie są tematy, które dzisiaj są rozstrzygnięte czy analizowane. Dzisiaj jest wieczór wyborczy, dzisiaj się cieszymy tym, co osiągnęliśmy tą ciężką pracą, ciężką kampanią – zaznaczył.

Wieś i małe miasta głosowały na PiS, największe miasta wybrały KO

Wybory parlamentarne na wsi wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 56,2 proc. Na Koalicję Obywatelską głosowało tu 16,7 proc. obywateli – wynika...

zobacz więcej

Premier podziękował sympatykom partii i jej działaczom, którzy wspierali kampanię w każdym zakątku Polski. Podziękował również Polakom, którzy wzięli udział w głosowaniu.

– Nawet jeśli to będzie 60 proc., czyli rekordowa w III Rzeczpospolitej frekwencja, dająca tak silny mandat nam, Prawu i Sprawiedliwości, cały czas zostaje te pozostałe 40 proc. tego społeczeństwa, które nie poszło do głosowania – zauważył i zapewnił, że PiS jest dla wszystkich.

– Będziemy się starali przekonać wszystkich państwa, że polityka w wydaniu PiS to troska o dobro wspólne – dodał Morawiecki.

źródło:

Zobacz więcej