RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Pijany wyborca, podarte karty, wynoszenie kart z lokalu – wszystko w jednym powiecie

Jeden z wyborców wrzucił do urny kartę z kandydatami do Sejmu, wyniósł z lokalu drugą, z nazwiskami kandydatów do Senatu (PAP/Tomasz Gzell)

Pijany mężczyzna podarł wydane mu karty do głosowania w jednej z obwodowych komisji wyborczych w Nowym Tomyślu (woj. wielkopolskie). Policja zatrzymała też mieszkańca pobliskiej gminy Opalenica, który wyniósł z lokalu wydaną mu kartę do głosowania.

Jedna z komisji popełniła poważny błąd

Niektórym wyborcom z jednej z wrocławskich komisji wydano niewłaściwe karty do głosowania. Głosujący otrzymali karty z nazwiskami kandydatów do...

zobacz więcej

Zastępca naczelnika wydziału prewencji nowotomyskiej komendy policji asp. sztab. Krzysztof Wyrwa powiedział, że mężczyzna, który podarł karty do głosowania w Nowym Tomyślu miał około trzy promile alkoholu w organizmie.

– Mężczyzna pobrał dwie karty do głosowania, do sejmu i do senatu, które następnie ostentacyjnie zniszczył w lokalu wyborczym – powiedział policjant. Dodał, że wobec pijanego będzie prowadzone postępowanie ws. wykroczenia.

Kilka godzin wcześniej w jednej z miejscowości gminy Opalenica (pow. nowotomyski) jeden z wyborców wrzucił do urny kartę do głosowania do Sejmu, ale wyniósł z lokalu wyborczego wydaną mu kartę z kandydatami do senatu.

– Czynności podjęte przez policjantów doprowadziły do tego, że karta została mu odebrana, zwrócona do lokalu wyborczego. Wobec mężczyzny będzie prowadzone postępowanie przygotowawcze za złamanie przepisu kodeksu wyborczego – wyjaśnił Wyrwa.

Zgodnie z art. 497a znowelizowanego kodeksu wyborczego kto w dniu wyborów wynosi karty do głosowania poza lokal wyborczy podlega karze grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do dwóch lat.

źródło:

Zobacz więcej