Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Śmiertelny Hagibis. Nie żyją co najmniej 33 osoby

Ponad sześciu milionom Japończyków zamieszkującym największą wyspę Honsiu zalecono ewakuację (fot. PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA)

Co najmniej 33 osoby zginęły, 19 zaginęło, a ponad 180 zostało rannych na skutek uderzenia tajfunu Hagibis, który nawiedził Japonię. Akcje ratunkowe trwają, zaangażowało się w nie wojsko. Kilkaset tysięcy domów nie ma prądu.

Kataklizm w Japonii. Przybywa ofiar śmiertelnych

Co najmniej 19 osób zginęło, a 16 zaginęło w wyniku tajfunu Hagibis, który w sobotę nawiedził Japonię, w tym zwłaszcza region Tokio. W całym kraju...

zobacz więcej

Japońskie ministerstwo obrony zmobilizowało ok. 27 tys. członków sił samoobrony do akcji ratowniczych i humanitarnych w całym kraju. Operacje ratunkowe trwają w środkowych, wschodnich i północno–wschodnich rejonach, gdzie z powodu ulewnych deszczy wystąpiły powodzie i lawiny błotne.

Położone w środkowej części wyspy Honsiu miasto Nagano było jednym z jednym z najbardziej dotkniętych przez żywioł obszarów – podaje agencja Kyodo. Zerwał się brzeg rzeki Chikuma, powodując ogromną powódź w dzielnicach mieszkalnych.

Władze szacują, że w niektórych miejscach poziom wody powodziowej może dochodzić nawet do 5 metrów. Wielka woda pochłonęła wiele domów i obiektów w mieście, w tym oczyszczalnię ścieków i pociągi dużych prędkości, które stały na stacji kolejowej w pobliżu Nagano.

Ponad 6 mln Japończyków zamieszkującym największą wyspę Honsiu zalecono ewakuację, ale odwołano je w niedzielę rano. Od soboty operatorzy wstrzymali większość usług kolejowych, a lotniska na obszarze metropolitalnym Tokio zostały zamknięte. Ruch kolejowy i lotniczy zostanie przywrócony jeszcze w niedzielę.

Ministerstwo ds. gruntów, infrastruktury, transportu i turystyki poinformowało, że w 12 prefekturach zgłoszono co najmniej 48 osuwisk ziemi i wichur, a ponad 20 rzek wylało.

Hagibis to najsilniejszy tajfun od 1958 r., jaki nawiedził Japonię – podkreślają media. Uderzył w sobotę wieczorem czasu lokalnego w Honsiu, a wkrótce potem stolicą wstrząsnęło trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,7.

źródło:
Zobacz więcej