RAPORT

Demaskujemy fake newsy

Środek stosowany w leczeniu bolesnego pęcherza szkodliwy dla oka

U 22 pacjentów widoczne były wyraźne oznaki toksycznego działania leku (fot. Marko Mrkonjic PAP/PIXSELL)

Polisiarczan pentozanu sodu, stosowany u pacjentów cierpiących na zespół bolesnego pęcherza moczowego, może prowadzić do uszkodzeń siatkówki – poinformowali naukowcy. W San Francisco trwa 123. doroczny zjazd Amerykańskiej Akademii Okulistyki (AAO).

Cząsteczka, która może wywoływać stwardnienie rozsiane

Fragment obecnego między innymi w mózgu enzymu może mieć związek z rozwojem stwardnienia rozsianego – informuje pismo „Science Translational...

zobacz więcej

W późnym stadium zmiany w siatkówce oka powstałe w wyniku stosowania leku mogą dawać objawy zbliżone do suchej postaci zwyrodnienia plamki żółtej i prowadzić do utraty wzroku.

Naukowcy z konsorcjum badawczego Kaiser Permanente w Karolinie Północnej przeprowadzili badania wśród 140 pacjentów ze śródmiąższowym zapaleniem pęcherza, którzy w ciągu 15 lat przyjęli średnio 5 tys. tabletek zawierających polisiarczan pentozanu sodu. 91 osób z tej grupy wyraziło zgodę na badania oka.

U 22 pacjentów widoczne były wyraźne oznaki toksycznego działania leku na siatkówkę. Stopień toksyczności wzrastał wraz z wielkością przyjmowanej dawki leku.

Naukowcy sugerują, że pacjenci, u których nie wystąpiły oznaki toksycznego wpływu leku na siatkówkę oka, powinni być poddawani kontrolnym badaniom okulistycznym raz w roku, a osoby, u których doszło do uszkodzeń, powinny skonsultować się z urologiem w celu omówienia ewentualnego odstawienia leku. Przy wczesnym wykryciu zmian w siatkówce, zaprzestanie stosowania polisiarczanu pentozanu sodu może sprawić, że zmiany te nie będą postępować.

źródło:
Zobacz więcej