RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Franciszek ogłosił pięcioro nowych świętych, w tym Johna Newmana

Podczas mszy kanonizacyjnej w Watykanie z udziałem tysięcy osób papież Franciszek ogłosił świętymi pięcioro błogosławionych: kardynała Johna Henry'ego Newmana i cztery kobiety. Mówił, że chrześcijanin jest wesoły, miły, łagodny, uprzejmy, uczciwy, skromny.

Tysiące wiernych w Watykanie. Papież kanonizuje siedem osób

Papież Franciszek, podczas uroczystej mszy świętej na Placu świętego Piotra, kanonizuje dziś siedem osób. Są wśród papież Paweł VI i arcybiskup z...

zobacz więcej

Świętymi ogłoszone zostały trzy zakonnice: Józefina Vannini (1859-1911) – założycielka Zgromadzenia Córek św. Kamila, Maria Teresa Chiramel Mankidiyan (1876-1926) z Indii, siostra Dulce Lopes Pontes (1914-1992) z Brazylii – opiekunka ubogich oraz Marguerite Bays (1815-1879) – świecka ze Szwajcarii, tercjarka franciszkańska, mistyczka.

John Henry Newman (1801-1890) to brytyjski konwertyta. Został wyświęcony w Kościele anglikańskim, po czym już w dojrzałym wieku przeszedł na katolicyzm. Przyjął katolickie święcenia kapłańskie i wstąpił do zgromadzenia księży filipinów. Prowadził działalność m.in. w Dublinie, gdzie brał udział w organizacji katolickiego uniwersytetu, które był też rektorem. Później zaangażował się w prace na rzecz rozwoju edukacji katolickiej w Anglii.

W swej działalności jako katolicki duchowny Newman był często osamotniony i spotykał się z brakiem zrozumienia i nieufnością obu stron, a także z przejawami wrogości. Zarzucano mu, że jest „półkatolikiem”. W 1879 r. papież Leon XIII w pełni go zrehabilitował i mianował kardynałem.

Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1986 roku. Błogosławionym ogłosił go papież Benedykt XVI w Birmingham w czasie swej wizyty w Wielkiej Brytanii w 2010 roku. W homilii papież mówił, że wszyscy ludzie potrzebują uzdrowienia.

– Potrzebujemy uzdrowienia z nieufności wobec samych siebie, wobec życia i przyszłości, z wielu obaw; Z wad, których jesteśmy niewolnikami; Z wielu zamknięć, uzależnień i przywiązań: z gier, pieniędzy, telewizji, telefonów komórkowych, osądów innych osób – powiedział.

Papież Paweł VI i abp Oscar Romero ogłoszeni świętymi

Papież Paweł VI i męczennik z Salwadoru arcybiskup Oscar Arnulfo Romero zostali w niedzielę ogłoszeni świętymi. Na mszę w Watykanie, w trakcie...

zobacz więcej

Franciszek wskazywał także, że „wiara wymaga pielgrzymowania, wyjścia”. – Działa cuda, jeśli wydostaniemy się z naszych dostosowujących się pewników, jeśli opuścimy nasze kojące porty, nasze wygodne gniazdka. Wiara rośnie wraz z darem i rozwija się wraz z podejmowaniem ryzyka – zaznaczył papież.

Ojciec Święty zachęcał wierzących, by rozwijali się w wierze z „pokorną i konkretną miłością, z codzienną cierpliwością”. Wiara to „pielgrzymowanie razem, nigdy samotnie” – wyjaśnił.

– Naszym zadaniem jest zatroszczenie się o tych, którzy przestali iść, tych, którzy zagubili drogę: jesteśmy opiekunami braci nieobecnych – podkreślił papież.

Wskazywał wierzącym, że punktem docelowym nie jest zdrowie czy dobre samopoczucie, ale spotkanie z Jezusem. – Zbawienie nie polega na wypiciu szklanki wody, żeby być w formie, lecz na pójściu do źródła, którym jest Jezus – zauważył.

Franciszek apelował o to, by żyć „w dziękczynieniu”. – Dziękczynienie nie jest kwestią uprzejmości, etykiety, lecz kwestią wiary. Serce, które dziękuje, jest zawsze młode. Mówienie „Dziękuję Ci, Panie”, gdy się budzimy, w ciągu dnia, przed pójściem spać, jest środkiem zapobiegającym starzeniu się serca – wskazał.Zaznaczył, że słowo „dziękuję” ma dobroczynne działanie w rodzinach, między małżonkami.

Papież przypomniał słowa kardynała Newmana: „Chrześcijanin posiada głęboki, milczący, ukryty pokój, którego świat nie widzi. Chrześcijanin jest wesoły, prosty, miły, łagodny, uprzejmy, uczciwy, skromny, bezpretensjonalny”.

Dodał cytując świętego: „w jego postawie jest tak niewiele niezwykłości czy efektowności, że na pierwszy rzut oka można go z łatwością wziąć za zwyczajnego człowieka”. – Prośmy, abyśmy byli takimi łagodnymi światłami pośród mroków świata – wzywał Franciszek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej