Nie żyje o. Łucjan Królikowski, były kapelan Korpusu gen. Władysława Andersa

O. Królikowski był najstarszym bratem konwentualnym na świecie (fot. Twitter/MrPParente)

Nie żyje ojciec Łucjan Królikowski, wybitny polski zakonnik, najstarszy brat konwentualny na świecie. Odszedł w piątek w wieku 100 lat we franciszkańskim klasztorze w Chicopee w USA, o czym poinformował serwis franciszkanie.pl krakowskiej prowincji Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych.

Polski misjonarz zginął w Portoryko. Ranny w głowę leżał na chodniku

Nie żyje polski misjonarz, ksiądz Stanisław Szczepanik ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy, który posługiwał w Portoryko. Okoliczności śmierci...

zobacz więcej

Śluby zakonne o. Królikowski składał w obecności świętego dziś o. Maksymiliana Marii Kolbego. Jak zaznaczył portal, w 1940 roku został aresztowany przez NKWD i zesłany na Syberię, gdzie pracował przy wyrębie drzew w tajdze.

Po tzw. „amnestii” dla zesłanych Polaków w 1941 roku przedostał się do Buzułuku, gdzie trafił na sztab Polskiej Armii gen. Władysława Andersa. Wraz z Armią – w zatłoczonych wagonach towarowych – przejechał przez Kazachstan, Uzbekistan i Kirgizję. Po czym dotarł do Persji i Iraku.

W Libanie ukończył studia teologiczne. Święcenia kapłańskie otrzymał w Bejrucie w 1946 r. Po czym został kapelanem wojskowym Korpusu gen. Władysława Andersa w Egipcie. Zakonnik był też wychowawcą i opiekunem „Tułaczych Dzieci” w Tanzanii i Kanadzie.

O. Łucjan Królikowski był najstarszym bratem konwentualnym na świecie.

W 2007 r. otrzymał od prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Pogrzeb o. Łucjana Królikowskiego odbędzie się 15 października w Bazylice św. Stanisława w Chicopee (w stanie Massachusetts). Tam przez ostatnie lata pełnił posługę duszpasterską.

źródło:
Zobacz więcej