750 tys. plastikowych butelek za bilety na komunikację miejską

Burmistrz Rzymu Virginia Raggi poinformowała o kampanii zarządu transportu ATAC na Twitterze (fot. GettyImages/ Pacific Press)

750 tys. plastikowych butelek oddali w ciągu 3 miesięcy mieszkańcy Rzymu do recyklomatów ustawionych na stacjach metra. W zamian mogli otrzymać bezpłatne bilety na komunikację miejską. Dotychczasowy bilans proekologicznej akcji podsumowały władze miasta.

„Opłaty za plastikowe butelki ograniczą ilość śmieci”

To będzie kaucja, która zmobilizuje do selektywnej zbiórki, do zagospodarowania surowców wtórnych – mówi w poniedziałkowym „Super Expressie”...

zobacz więcej

Burmistrz Wiecznego Miasta Virginia Raggi komentując inicjatywę pod hasłem „Więcej recyklingujesz, więcej podróżujesz” („+Ricicli, +viaggi”) podkreśliła, że jest ona bardzo popularna i została doceniona przez pasażerów.

Akcja, z którą wystąpił stołeczny zarząd transportu ATAC, przedstawiana jest jako pierwsza taka we Włoszech i jedna z niewielu na świecie.

Każdy, kto chce wziąć udział w tym przedsięwzięciu, musi włączyć specjalną aplikację ze swoim osobistym kontem jego uczestnika. Za wrzuconą butelkę z plastiku dowolnej wielkości otrzymuje „eko-bon”. Gdy zgromadzi ich odpowiednią liczbę, dostaje za nie bilet komunikacji miejskiej.

– Pomaganie środowisku i redukcja plastiku jest prosta i opłaca się – podkreśliła burmistrz.

„Bonus” w formie biletów przewidziany jest dla każdego, kto recyklinguje plastikowe butelki. Rzymskie butelkomaty nazywane „pochłaniaczami butelek” ustawiono na stacjach Cipro, Piramide i San Giovanni. Często ustawiają się do nich kolejki osób z torbami pełnymi tych pojemników. Podobna akcja od lipca br. prowadzona jest w Warszawie. W zamian za wrzucenie do recyklomatów pustych butelek bądź puszek można otrzymać punkty wymienne na nagrody m.in. zniżki na wydarzenia kulturalne. Urządzenia w Polsce przyjmują trzy różne rodzaje odpadów: butelki plastikowe typu PET, szklane butelki oraz puszki wykonane z aluminium.

źródło:

Zobacz więcej