RAPORT

Prorosyjska era Tuska

26 osób zmarło przez e-papierosy. Ponad 1,3 tys. osób w szpitalu

Ok. 70 proc. chorych to mężczyźni (fot. lindsayfox/pixabay)
Ok. 70 proc. chorych to mężczyźni (fot. lindsayfox/pixabay)

Najnowsze

Popularne

Od zeszłego tygodnia w USA odnotowano osiem zgonów związanych z używaniem e-papierosów – podało Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC). Do szpitali trafiło kolejne 200 osób – łącznie już ponad 1,3 tys. Przyczyna choroby nadal jest nieznana - podał serwis The Verge.

MEN i GIS ostrzegają przed e-papierosami

MEN i GIS ostrzegają przed e-papierosami. Podkreślają, że e-papierosy uzależniają tak samo jak tradycyjne i wpływają negatywnie na zdrowie. Jak...

zobacz więcej

Choroba objawia się m.in. symptomami przypominającymi poparzenia chemiczne na powierzchni płuc. Sprawę badają amerykański Urząd ds. Żywności i Leków (FDA) oraz CDC.

– Prawdopodobnie mamy do czynienia z wyjątkowo niepokojącą epidemią, bardzo trudną do kontrolowania. Nasze dane sugerują, że nie osiągnęliśmy jeszcze szczytu zachorowań i nic nie wskazuje, że ich liczba będzie się zmniejszać – oceniła główna wicedyrektor amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) Anne Schuchat.

Od ostatniego raportu Centrum Kontroli i Prewencji Chorób zmarło kolejnych osiem osób (łącznie 26). Obecne dane agencji wskazują na większą liczbę zachorowań wśród młodszych osób. 80 proc hospitalizowanych pacjentów ma mniej niż 35 lat, a 15 proc. wszystkich przypadków to osoby nieletnie. Pozostałe 20 procent to osoby powyżej 35 roku życia. Ok. 70 proc. chorych to mężczyźni.

Jak poinformowała Anne Schuchat, zmarli to osoby w wieku przedziale 20-70 lat, o średnim wieku ok. 49 lat, przeważały kobiety. CDC ostrzegło, że liczba przypadków jest zbyt mała, by wyciągać wnioski z dostępnych danych.

E-papieros groźniejszy niż tradycyjny. „Eksperyment na zdrowiu użytkowników”

W e-papierosach o zapachu miętowym i mentolowym wykryto rakotwórczą substancję. Palacz wdycha ją w stężeniu aż 1000-krotnie większym, niż podczas...

zobacz więcej

Przeważająca większość – 76 proc. – zgłoszonych uszkodzeń płuc dotyczyło używania produktów zawierających tetrahydrokannabinol (THC), substancję psychoaktywną obecną w konopiach indyjskich. 13 proc. dotyczyło osób palących e-papierosy z nikotyną. 58 proc. pacjentów przyznawało się do używania obydwu typów e-papierosów.

Skomplikowane śledztwo

Komisarz FDA Judy McMeekin wskazała, że śledztwo jest jednym z najbardziej skomplikowanych w historii agencji. Jak mówiła, pobrane od pacjentów próbki tkanki ograniczają liczbę i rodzaj testów, jakie mogą zostać na nich przeprowadzone. Dotąd nie znaleziono jednej substancji obecnej we wszystkich próbkach, a wyniki badań przynoszą rozbieżne rezultaty.

W obliczu epidemii sytuacją CDC wzmogło też ostrzeżenia dotyczące używania e-papierosów.

– W związku z ciągłym występowaniem kolejnych zagrażających życiu przypadków CDC rekomenduje zaprzestanie korzystania z e-papierosów i produktów vapingowych, zwłaszcza tych zawierających THC – przekonywała Schuchat. Ekspertka wskazała, że jej ostrzeżenie dotyczy w szczególności urządzeń z THC kupowanych na ulicy lub od znajomych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej