RAPORT

Demaskujemy fake newsy

Piłkarz popierał wkroczenie tureckich wojsk do Syrii. Kibice domagają się wyrzucenia go z klubu

Cenk Sahin poparł wkroczenie tureckich żołnierzy do Syrii (fot. PAP/EPA/Erdem Sahin)

Kibice niemieckiego klubu piłkarskiego grającego w 2. Bundeslidze FC St. Pauli domagają się wyrzucenia tureckiego piłkarza Cenka Sahina. We wpisie na Instagramie pochwalił on wkroczenie tureckich wojsk do Syrii.

Kurdowie atakowani z dwóch stron

Przy granicy syryjsko-tureckiej toczą się ciężkie walki między posuwającymi się do przodu siłami tureckimi a zdominowanymi przez Kurdów Syryjskimi...

zobacz więcej

„Wspieramy naszych bohaterskich żołnierzy i armię. Nasze modlitwy są z wami” – napisał piłkarz, który gra w barwach hamburskiego klubu od 2016 roku.

Dla ultrasów St. Pauli jest to powód do zwolnienia. Sahin już w przeszłości „prezentował postawę pronacjonalistyczną, wierną reżimowi i wyrażał się lekceważąco na temat śmierci kurdyjskiej ludności” – czytamy w liście otwartym opublikowanym w piątek na stronie internetowej klubu.

„Dla nas ultrasów jest jasne, że Cenk Sahin nie może nosić trykotu FC Sankt Pauli. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan prowadzi w Syrii wojnę zaczepną, której celem jest wypędzenie Kurdów, zniszczenie samorządów i oddolnej demokracji w regionie. Jak można się solidaryzować z takim szaleństwem, pozostaje zagadką” – piszą kibice.

Sam klub zdystansował się od słów swojego zawodnika i oznajmił, że „są one nie do pogodzenia z wartościami zespołu”.

FC St. Pauli jest znane z lewicowych sympatii i nigdy nie ukrywało poparcia dla radykalnych środowisk z tego spektrum. W ubiegłym roku klub wypuścił na rynek „antyfaszystowski” żel pod prysznic. W czerwcu prezes St. Pauli Andreas Rettig zaproponował, by podczas przyznawania licencji w zawodowym futbolu brać pod uwagę takie kryteria, jak „zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczną”.

W jego rozumieniu oznacza to otwartość klubu na wszystkie grupy społeczne i zaangażowanie w integrację migrantów – wyjaśniał w rozmowie z dziennikiem „Tagesspiegel”.

źródło:
Zobacz więcej