Mocniejszy złoty, pozytywny rating Polski utrzymany

Dzięki wzmocnieniu złotego potaniały paliwa na stacjach benzynowych (fot.pixabay.com/_Alicja_)

W nocy z piątku na sobotę agencja Standard & Poor’s utrzymała rating Polski na poziomie A-/A-2 ze stabilną perspektywą. Jak ocenia Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, nasz kraj pozostaje tym samym wiarygodnym partnerem dla inwestorów zagranicznych.

S&P potwierdza dotychczasowy rating Polski. Moody's nie opublikowała raportu

Agencja ratingowa S&P ogłosiła w piątek decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A–/A–2 odpowiednio dla długo– i krótkoterminowych...

zobacz więcej

Polski złoty umacnia się już od dwóch tygodni. Nasza narodowa waluta zyskała m.in. wobec euro, franka szwajcarskiego i dolara amerykańskiego. Dzięki wzmocnieniu złotego potaniały paliwa na stacjach benzynowych.

Agencja ratingowa Standard & Poor’s potwierdza pozytywne informacje o stanie naszej gospodarki, utrzymując rating Polski na poziomie A-/A-2 ze stabilną perspektywą. Oznacza to, że jesteśmy lepiej oceniani niż takie kraje jak Włochy, Portugalia, Hiszpania i Rosja.

„S&P prognozuje deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych do PKB w latach 2019-2022 poniżej granicy 3 proc., jednocześnie obniżając swoje szacunki dla tej kategorii do poziomu 2,5 proc. w 2020-2021 r. oraz 2,4 proc. w 2022 r. Wskaźnik długu sektora rządowego i samorządowego do PKB w latach 2019-2022 r., według agencji, będzie się utrzymywać poniżej 48 proc.” – napisano w komunikacie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Resort zaznacza, że zdywersyfikowana gospodarka, wykwalifikowana kadra pracownicza, bezpieczny poziom długu publicznego i prywatnego oraz relatywnie głęboki krajowy rynek kapitałowy to, zdaniem agencji, podstawy utrzymania oceny ratingowej.

„Agencja zwróciła uwagę na dobre wyniki polskiego eksportu w pierwszej połowie 2019 r., przy rosnącej roli usług w handlu zagranicznym Polski, w szczególności usług transportowych i dla biznesu” – dodano.

źródło:
Zobacz więcej