RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Wystawa prac szympansa Congo. Jednym z jego fanów był Pablo Picasso

Szympans Congo malujący obraz w londyńskim zoo (fot. Desmond Morris Collection/Universal Images Group via Getty Images)

Congo był i jest uznawany za Leonardo Da Vinci wśród szympansów – jego prace doceniane są przez krytyków sztuki. W Londynie trwają przygotowania do retrospektywnej wystawy zwierzęcia.

30. urodziny szympansicy Kimberly. Zaśpiewano jej „Sto lat” i wręczono tort

30. urodziny obchodziła w piątek w warszawskim zoo szympansica Kimberly. Były girlandy na klatce, tort, smakołyki w postaci suszonych owoców i...

zobacz więcej

Szympans był wielkim malarskim celebrytą w latach pięćdziesiątych. Jego umiejętności, zupełnie przypadkowo, odkrył zoolog, który hobbystycznie zajmował się malarstwem abstrakcyjnym.

– Pamiętam dzień, kiedy Congo pierwszy raz narysował koło, był tym zafascynowany. Potem bardzo pracowicie je wypełniał i nie dał się oderwać od tej pracy – mówił Desmond Morris, zoolog, malarz i opiekun zwierzęcia.

Prace szympansa były doceniane przez największych artystów epoki. Jego dzieła znalazły się w kolekcjach takich malarzy jak: Joan Miró, Pablo Picasso i Salvadore Dali.

Congo, który rezydował w Londyńskim ZOO, doczekał się nawet wizyty księcia Filipa, który także był zainteresowany twórczością zwierzęcia.

Małpa pochowana na cmentarzu jak człowiek. Intrygujące znalezisko w Iranie

Grób zawierający szkielet makaka królewskiego, pochowanego z naczyniami ceramicznymi, odkryto na starożytnym cmentarzysku z epoki brązu we...

zobacz więcej

Chociaż szympans zmarł wiele lat temu na zapalenie płuc, to wciąż jest pamiętany przez krytyków sztuki. Cały czas pojawia się pytanie, czy jego malarstwo było i jest coś warte.

– To malarstwo wciąż cieszy oko, ma w sobie pewien magnetyzm. Jednak to przede wszystkim fakt, że był malującym szympansem sprawił, że Picasso był jego fanem – mówiła Louisa Buck, dziennikarka i krytyk sztuki.

Ostatni raz prace Conga zostały wystawione w domu aukcyjnym w 2015 roku, wówczas jedna z nich osiągnęła cenę 12 tys. funtów. Łącznie szympans namalował ponad 400 prac, a 55 z nich zostało wycenione na około 200 tys. funtów.

Na trzeciego grudnia zaplanowano w Londynie otwarcie wystawy prac tego nietuzinkowego artysty.

źródło:
Zobacz więcej