RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Szef PE: Komisja Europejska może zacząć prace z miesięcznym opóźnieniem

Szef PE David Sassoli, że do przesunięcia terminu na 1 grudnia dojdzie prawdopodobnie, ponieważ nie było akceptacji trzech kandydatów na komisarzy (fot. Michele Spatari/NurPhoto via Getty Images)

Nowa Komisja Europejska pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen rozpocznie pracę prawdopodobnie 1 grudnia, a więc z miesięcznym opóźnieniem. Taką hipotezę potwierdził w sobotę przebywający we Włoszech szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli.

Wojciechowski z pozytywną rekomendacją komisji prawnej PE

Kandydaci na komisarzy z Rumunii oraz Węgier, Rovana Plumb i Laszlo Trocsanyi nie dostali w czwartek pozytywnej rekomendacji na przesłuchaniu w...

zobacz więcej

Podczas wizyty na forum rolnictwa w Cernobbio na północy Włoch Sassoli powiedział, że w pracach nad utworzeniem Komisji Europejskiej dojdzie zapewne do przesunięcia terminu na 1 grudnia. To rezultat braku akceptacji dla trzech kandydatów na komisarzy.

Przewodniczący PE powiedział: „Parlament Europejski jest zaangażowany na rzecz przejrzystego mechanizmu. Teraz muszą zostać przedstawione trzy nowe kandydatury komisarzy z Rumunii, Węgier i Francji. Potem rozpoczniemy w parlamencie przegląd tych kandydatur”.

W czwartek po powtórnym wysłuchaniu w PE odrzucona została kandydatura Sylvie Goulard z Francji. Deputowani z komisji rynku wewnętrznego, a także komisji przemysłu uznali, że nie nadaje się ona na stanowisko komisarza z powodu ciążących na niej zarzutów korupcyjnych.

Wcześniej, na wstępnym etapie, odrzucono kandydatów z Węgier i Rumunii.

źródło:

Zobacz więcej