SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Ponad 130 plaż skażonych w Brazylii. Trwa śledztwo

Zanieczyszczenie wód zagraża wielu gatunkom fauny i flory morskiej	(fot. PAP/EPA/Carlos Ezequiel Vannoni)
Zanieczyszczenie wód zagraża wielu gatunkom fauny i flory morskiej (fot. PAP/EPA/Carlos Ezequiel Vannoni)

Władze Brazylii wszczęły śledztwo w sprawie statków dziesięciu bander podejrzanych o zanieczyszczanie plaż „przepracowanym” olejem silnikowym. Chodzi o 30 jednostek, które miały spowodować skażenie 132 plaż w dziewięciu stanach.

Morze Śródziemne pełne mikroplastiku. Największe stężenia w pobliżu półwyspów

Polietylen, polipropylen i polistyren to najczęściej występujące rodzaje mikroplastiku w wodach przybrzeżnych Morza Śródziemnego – tak wynika z...

zobacz więcej

Prokuratura Marynarki Wojennej Brazylii prowadzi dochodzenie wobec kapitanów tych statków, którzy spuścili do oceanu zużyty olej.

Krytykowany w ostatnich miesiącach za brak energicznych działań w związku z pożarami w Amazonii prezydent Brazylii Jair Bolsonaro kilkakrotnie zabierał ostatnio głos w sprawie zatruwania przez zagraniczne statki brazylijskiej przyrody. Nie wymienił na razie jako winowajcy żadnego konkretnego kraju.

Trwa dochodzenie prowadzone przez rząd brazylijski i koordynowane przez blisko 1600 wojskowych oddelegowanych do tej operacji.

Według brazylijskich ekspertów, tony zużytego oleju silnikowego wypuszczonego do wód Atlantyku przy brazylijskim wybrzeżu zagrażają wielu gatunkom fauny i flory morskiej.


źródło:

Zobacz więcej