RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Złoty medal Gloria Artis dla dr Izabelli Galickiej

Izabella Galicka została odznaczona Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis (fot. arch. PAP/Andrzej Rybczyński)
Izabella Galicka została odznaczona Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis (fot. arch. PAP/Andrzej Rybczyński)

Dr Izabella Galicka została odznaczona Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. „Dzięki wybitnej doktor historii sztuki zostały odnalezione i odrestaurowane wspaniałe skarby kultury, jak jedyny w Polsce obraz El Greca »Ekstaza św. Franciszka«” – podało MKiDN w piątek.

Polski El Greco. Niezwykła historia „Ekstazy św. Franciszka”

W niewyjaśnionych do dziś okolicznościach trafił do naszego kraju słynny obraz El Greca „Ekstaza św. Franciszka”. Odkryły go w latach 60. dwie...

zobacz więcej

W parafialnym kościółku w Kosowie Lackim przez 40 lat wisiał obraz jednego z największych malarzy w historii sztuki – El Greco. Odkryły go w 1964 roku dwie badaczki: Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska.

Odkrycie obrazu budziło wiele kontrowersji, a w latach 60. uznani profesorowie, historycy sztuki, wątpili w jego autentyczność.

Przełom nastąpił 10 lat później, kiedy obraz „Ekstaza świętego Franciszka” trafił do konserwacji. Po przebadaniu próbek farby, po zdjęciu dwóch przemalowań, ujawnił się podpis El Greca. Sygnatura, kolorystyka i uroda obrazu, a przede wszystkim późniejsze analizy chemiczne i spektralne poświadczały autentyzm obrazu. Do dziś jednak nie wiadomo, jak obraz trafił do Polski. Zainteresowane osoby mogą podziwiać dzieło w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach.

Izabella Galicka, historyk sztuki, alpinistka, pracowała w Pracowniach Konserwacji Zabytków w Dziale Dokumentacji Naukowej, a następnie przez wiele lat w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk (PAN) jako inwentaryzator i redaktor Katalogu Zabytków Sztuki dawnego województwa warszawskiego. Autorka wielu opracowań, książek i artykułów naukowych z dziedziny historii sztuki, architektury i urbanistyki. Od 1992 r. do dnia dzisiejszego wykładowca historii sztuki w Europejskiej Akademii Sztuk. Za odkrycie obrazu El Greca wspólnie z Hanną Sygietyńską otrzymały z rąk prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyże Oficerskie Odrodzenia Polski.

Izabella Galicka jest córką prof. Karola Mikulskiego, bohatera „Szpitala przemienienia”, jednej z najlepszych książek Stanisława Lema. Prof. Mikulski sprzeciwił się rozkazowi niemieckich okupantów, żądających od szpitala psychiatrycznego w Gostyninie, listy chorych, którzy mają być przygotowani do eksterminacji. Swój sprzeciw psychiatra zamanifestował popełniając samobójstwo.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej