Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Sondaż wyborczy: PiS deklasuje opozycję, Konfederacja pod progiem

Wynik PiS jest nieco niższy niż przed tygodniem (fot. arch. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

48,2 proc. Polaków zamierza głosować na Prawo i Sprawiedliwość – wynika sondażu pracowni Estymator dla portalu dorzeczy.pl. Taki wynik powinien przełożyć się na 250 mandatów, o 19 więcej niż wynosi minimalna samodzielna większość.

„Nie pozwólcie uśpić się wynikom sondaży”. Kaczyński napisał list do członków PiS i wyborców

„13 października Polska i Polacy staną przed zasadniczym wyborem. Będziemy wówczas decydowali, czy przez najbliższe 4 lata będziemy żyli w Polsce...

zobacz więcej

Jak podaje dorzeczy.pl, wynik PiS jest nieco niższy niż przed tygodniem (o 1,3 punktu proc.). Spadek odnotowała również Koalicja Obywatelska, na którą chce głosować 25,3 proc. badanych (o 1,1 punktu proc. mniej niż tydzień wcześniej), co dałoby głównej partii opozycyjnej 132 miejsca w Sejmie.

Wyższym niż przed tygodniem odsetkiem sympatyków może pochwalić się SLD, które, jako swój wybór, wskazało 14,1 proc. ankietowanych (o 1 punkt proc. więcej niż tydzień temu). Wzrost poparcia, o 0,4 punktu proc., odnotowało również PSL, na które chce głosować 6,8 proc. respondentów.

Powyższe wyniki zapewniłyby Lewicy 54 mandaty, zaś ludowcom 23 miejsca. Jeden mandat uzyska, według sondażu, mniejszość niemiecka, zaś Konfederacja nie wprowadzi do Sejmu ani jednego posła, ponieważ nie przekroczy progu wyborczego osiągając wynik 4,9 proc. (wzrost o 1,2 w stosunku do badania sprzed tygodnia).

Jeśli wyniki wyborów pokryłyby się z sondażem Estymatora, Zjednoczona Prawica mogłaby kontynuować samodzielne rządy mając w Sejmie o 41 posłów więcej niż cała opozycja łącznie.

Badanie jest jednym z ostatnich publikowanych przed wyborami. Od północy z piątku na sobotę (11/12 października) w związku z obowiązującą ciszą wyborczą nie wolno publikować sondaży wyborczych do zakończenia głosowania.

źródło:
Zobacz więcej