RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Sweter Kurta Cobaina wraca na aukcję. Nieprany i z dziurami od papierosów

Ten sweterek Kurta Cobaina może być wart nawet 300 tys. dolarów! (fot.  Frank Micelotta Archive / Contributor/Gettyimages)
Ten sweterek Kurta Cobaina może być wart nawet 300 tys. dolarów! (fot. Frank Micelotta Archive / Contributor/Gettyimages)

Po raz drugi kultowy sweter Kurta Cobaina, noszony przez muzyka podczas występu Nirvany na MTV Unplugged, trafi na aukcję. Sweter zostanie wystawiony na sprzedaż 25 października. Cena wywoławcza to 200 tys. dolarów.

Sweter Kurta Cobaina zlicytowany. Znalazł kupca za rekordowe 137,5 tys. dolarów!

Kardigan, w którym Cobain zagrał akustyczny koncert MTV „Unplugged” w 1993 roku został zlicytowany za 137,5 tys. dolarów. Na aukcję wystawiony...

zobacz więcej

– Bardzo ważne jest to, że nie był prany – ocenił na łamach magazynu „Rolling Stone” Darren Julien z Julien's Auctions. – Na swetrze widać nawet dziury wypalone papierosami – dodał. Cena może osiągnąć nawet 300 tys. dolarów.

Po raz pierwszy sweter trafił na aukcję w 2015 r. i został wylicytowany przez biznesmena, który woli pozostać anonimowy. Sweter – wykonany z „mieszanki akrylu, moheru i lycry z zapięciem na pięć guzików (brak jednego guzika), z dwiema kieszeniami zewnętrznymi, wypaloną dziurą i przebarwieniem w pobliżu lewej kieszeni oraz przebarwieniem na prawej kieszeni” – został sprzedany za 137,5 tys. dol. na Julien's Auctions, znacznie przekraczając szacunkową wartość ocenianą na 60 tys. dol.

25 lat temu zmarł Kurt Cobain

Był bardzo wrażliwy, kreatywny i chłonął nową muzykę. Godzinami oglądał stację MTV. Bardzo lubił kolegów z Nirvany, ale potrafił też rzucać w nich...

zobacz więcej

Jak donosi „Rolling Stone”, poprzedni nabywca swetra, choć jest wielkim fanem muzyka, zakupił pamiątkę z zamiarem ponownej jej sprzedaży. – Pamiątki związane z rock & rollem stały się inwestycją – komentuje Julien.

– To nie tylko rynek kolekcjonerski, to rynek inwestorów. Osoba, która kupiła sweter w 2015 r., kupiła go jako inwestycję. Ponieważ osiągamy rekordowe ceny przedmiotów Kurta Cobaina, ludzie zaczynają sprzedawać pamiątki po nim. Nazywam to nowym rynkiem dzieł sztuki. Ludzie inwestują coraz więcej w popkulturę, zwłaszcza rock & roll – wyjaśnił.

Ponadto Elvis, The Beatles, Madonna, Queen

Wspomniany sweter zostanie wystawiony w ramach dwudniowej aukcji „Icons & Idols: Rock 'N' Roll”. Pod młotek pójdzie ponad 700 historycznych artefaktów i pamiątek najważniejszych i najbardziej wpływowych artystów muzycznych na świecie, w tym te należące do Kurta Cobaina, Elvisa, The Beatles, Michaela Jacksona, Madonny, Queen, Boba Dylana czy Erica Claptona.

„W centralnym punkcie tego wydarzenia znajdą się dwie ważne licytacje związane ze spuścizną jednego z najbardziej znanych artystów rockowych, Kurta Cobaina. Jedna to licytacja gitary Fender Mustang wykonanej specjalnie dla Cobaina, a także aukcja jego oliwkowego swetra w stylu vintage, noszonego podczas najważniejszego występu Nirvany, jednego z najlepszych występów rockowych, jakie kiedykolwiek zarejestrowano, na MTV Unplugged w Nowym Jorku” – czytamy na stronie domu aukcyjnego Julien's Auctions.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej