RAPORT

Tusk kontra Tusk

Szef PKW: Ponad 242 tys. osób dopisało się do spisu wyborców

Przed nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi do spisu wyborców dopisało się 242 867 osób, wydano też ponad 155 tys. zaświadczeń o prawie do głosowania, czyli o ok. 10 tys. więcej, niż przed czterema laty – poinformował w piątek szef Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Wiesław Kozielewicz.

Dwa razy X. Sprawdź, jak głosować w nadchodzących wyborach [PORADNIK]

W niedzielę w lokalu wyborczym otrzymamy dwie jednostronicowe karty do głosowania – jedną w wyborach do Sejmu, drugą – do Senatu. Aby oddać ważny...

zobacz więcej

Szef PKW przekazał na piątkowej konferencji prasowej, że ogółem jest 30 111 281 wyborców. Na głosowanie korespondencyjne zdecydowało się 1 571 wyborców, a na głosowanie za pomocą pełnomocnika – 17 708.

Sędzia Kozielewicz poinformował, że w tym roku urzędy miejskie lub gminne wydały łącznie 155 049 zaświadczeń o prawie do głosowania – uprawnia ono do głosowania w konkretnych wyborach w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Dodał, że to o ok. 10 tys. więcej niż przed poprzednimi wyborami parlamentarnymi.

Natomiast – poinformował szef PKW – do spisu wyborców dopisało się 242 867 osób. Również dzięki tej formule wyborca może zagłosować poza swym stałym miejscem zamieszkania, będąc dopisanym do spisu wyborczego w innym obwodzie.

Sędzia Kozielewicz podał ponadto liczbę obwodów do głosowania, których w tych wyborach utworzono 27 415, z czego 14 498 dostosowanych jest dla osób z niepełnosprawnościami. Za granicą znajduje się 320 obwodów, a pięć obwodów mieści się na polskich statkach. W kraju jest 27 090 obwodów, 846 jest w szpitalach, 641 w domach pomocy społecznej i 10 w domach studenckich. Obwody utworzono także w zakładach karnych.

W obwodowych komisjach wyborczych pracować będzie ogółem 234 500 osób. Jeśli chodzi o komisje okręgowe, których jest 41 w wyborach do Sejmu, w ich skład powołano 321 osób.


W niedzielę cztery konferencje PKW. Po zakończeniu głosowania wyniki exit poll

Wybory już w niedzielę. Zobacz, jak głosy przelicza się na mandaty posłów

W wyborach do Sejmu posłów wybiera się w okręgach wielomandatowych; mandaty rozdzielane są proporcjonalnie do uzyskanego przez komitety wyborcze...

zobacz więcej

W wyborach za dowód tożsamości wystarczy np. prawo jazdy

Do lokalu wyborczego należy przynieść dokument ze zdjęciem – przypomniała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak. Wymieniła, że może to być np. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja studencka czy legitymacja szkolna.

– Do lokalu wyborczego musimy zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem, który umożliwi obwodowej komisji wyborczej ustalenie tożsamości wyborcy. Może to być dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja studencka, legitymacja szkolna. Może to być również dokument, który utracił ważność – powiedziała szefowa KBW na konferencji prasowej.

Sprecyzowała, że w wyborach mogą również brać udział osoby, które najpóźniej w dniu głosowania ukończyły 18. rok życia, które nie mają jeszcze dowodu osobistego. Zaznaczyła, że takim osobom legitymacja szkolna „zupełnie wystarczy”.

Poinformowała, że jako dokument potwierdzający tożsamość służyć może też mTożsamość w aplikacji mObywatel. Dodała, że członkowie komisji są przeszkoleni, jak weryfikować autentyczność takiego dokumentu.


Wybory parlamentarne. Kiedy można wnieść protest wyborczy?

Dwie karty do głosowania – jedna w wyborach do Sejmu, drugą do Senatu

Wyborca – mówiła Pietrzak – otrzyma dwie karty do głosowania – jedną w wyborach do Sejmu, drugą do Senatu.

– Prośba do wyborców, żeby zwracali uwagę, czy karta posiada pieczęć – zaapelowała. Wyjaśniła, że na karcie do głosowania oprócz wydrukowanej pieczęci okręgowej komisji wyborczej powinna być też oryginalna czerwona pieczęć obwodowej komisji wyborczej.

– Zdarza się, że komisji przy pieczętowaniu (...) skleją się kartki i karta nie zostanie opieczętowana. Taki głos będzie musiał zostać uznany za nieważny – podkreśliła.


Wybory do Sejmu. W całym kraju jednostronicowa karta do głosowania

O mandaty posłów ubiega się 5112 kandydatów, o miejsce w Senacie – 278

W wyborach do Sejmu startuje 5112 kandydatów, wśród nich są 2152 kobiety; o miejsce w Senacie ubiega się 278 kandydatów, w tym 45 kobiet – podał przewodniczący PKW Wiesław Kozielewicz. Średnia wieku kandydatów do Sejmu to 46 lat, a do Senatu – 56 lat.

Jak poinformował sędzia Kozielewicz, o jeden mandat do Sejmu ubiega się średnio 11 kandydatów. Najwięcej - 210 kandydatów na 16 miejsc – w okręgu wyborczym nr 33 w Kielcach. Najmniej kandydatów jest w okręgach nr 12 w Krakowie i nr 40 w Koszalinie. W każdym z nich o osiem miejsc ubiega się 80 kandydatów.

Na 5112 kandydatów do Sejmu, 2152 (42,1 proc.) to kobiety; w wyborach do Senatu kandyduje 278 osób, z tego 45 kobiet (16,2 proc.) – poinformował szef PKW.

Najstarszy kandydat do Sejmu ma 92 lata, najmłodszy 21 lat. Średnia wieku kandydata/ki do Sejmu wynosi 46 lat.

W wyborach do Senatu najstarszy kandydat ma 81 lat, najmłodszy 32 lata, średnia wieku to 56 lat.(


W wyborach startuje 5112 kandydatów na posłów i 278 kandydatów na senatorów

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej