RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Poseł PO: Nie oceniam, czy Olga Tokarczuk pomoże opozycji, czy nie

Laureatka literackiej nagrody Nobla  Olga Tokarczuk w kolejnych publicznych wypowiedziach namawia, żeby wziąć udział w wyborach parlamentarnych. - Chciałabym powiedzieć wszystkim moim przyjaciołom, ludziom w Polsce: zagłosujmy we właściwy sposób, za demokracją – powiedziała pisarka, co zostało zinterpretowane z jednej strony jako wyraz sympatii do opozycji, z drugiej jako głos poparcia dla decyzji większości obywateli, którzy od kilku lat zaufaniem darzą Prawo i Sprawiedliwość. - Mimo, że Olga Tokarczuk ma poglądy polityczne przeciwne Prawu i Sprawiedliwości, to rząd PiS-u wspiera wszystkich twórców kultury – powiedział portalowi tvp.info senator PiS Jan Maria Jackowski.

Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk

Polska pisarka Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018. Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę „za...

zobacz więcej

– Teoretycznie nie ma to związku, ale gdyby nie nakłady na tłumaczenia jej książek z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a więc rozpowszechnienie wiedzy o niej, jej twórczości na arenie międzynarodowej, to niewątpliwie te szanse na sukces byłyby znacznie mniejsze – kontynuował Jackowski.

Wcześniej wicepremier i minister kultury Piotr Gliński poinformował, że jego resort przeznaczył 700 tys. zł na tłumaczenia książek Tokarczuk. Z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński ponad trzy lata temu chwalił się, że czyta „Księgi Jakubowe”, autorstwa Tokarczuk.

Politycy opozycji sugerują jednak, że Zjednoczona Prawica ma po przyznaniu literackiej Nagrody Nobla problem. – To nie była lubiana pisarska obozu rządzącego. Widać, że bardzo mocno zagryza teraz władza zęby, bo to jest Nobel, historyczna nagroda. Nie oceniam, czy Olga Tokarczuk pomoże opozycji, czy nie. Teraz jej głos będzie słyszalny – mówił nam poseł PO Grzegorz Furgo.„Sama może być tym zaskoczona”. Tokarczuk prezes PiS czytał już kilka lat temu

Książki Olgi Tokarczuk uznanie zdobyły jeszcze przed ubiegłoroczną międzynarodową Nagrodą Bookera i przyznanym polskiej autorce w czwartek...

zobacz więcej

Przedstawiciele PiS-u zapewniają jednak, że mimo różnic światopoglądowych, cieszą się z Nobla dla Polki. – Olga Tokarczuk jako literat, pisarka ma prawo formułować swoje koncepcje i wizje. Jest feministką, uczestniczyła też często w tych marszach nierówności. To jest obszar jej pewnej prywatności i działalności politycznej. Z drugiej strony mamy talent pisarski, bo nagroda Nobla została ostatnim razem przyznana dwadzieścia kilka lat temu Wisławie Szymborskiej. Czekaliśmy długo i osobiście cieszę się z nagrody – stwierdził poseł PiS Jan Mosiński.

– To nasza rodaczka, Polka otrzymała tą najwyższą nagrodę, dołączyła do tego wspaniałego grona laureatów Nagrody Nobla. To jest sukces Polski także. Sukces jej osobisty, ale także naszego kraju. Jak wygrywa polska drużyna, to ja się niezwykle cieszę. Jak Polak osiąga sukcesy czy to w sporcie, czy literaturze, to też bardzo się cieszę. Odczuwam jakby to był ktoś z mojej rodziny – powiedział poseł Zbigniew Gryglas z PiS.

Czy wypowiedzi Tokarczuk wpłyną na wynik wyborów? – Wszyscy Polacy niezależnie od tego na jaką partię głosują powinni cieszyć się z Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk. Czy przełoży się to na wyniki wyborcze? Tego nie wiem. Na pewno bardzo mocny głos Olgi Tokarczuk zachęcający do udziału w wyborach będzie miał duże znaczenie. Ja nie przeceniałbym jednak tego, co dzieje się w ostatnich dniach kampanii – mówił nam poseł PO Marcin Kierwiński.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej