
Jeden z ojców założycieli Państwa Izrael Josef Burg był wśród tysięcy osób, których w czasie II wojny światowej ratowała Grupa Ładosia. Składała się ona z polskich dyplomatów i żydowskich działaczy ze Szwajcarii – poinformował na Twitterze ambasador RP w Bernie Jakub Kumoch.
Paszporty Ładosia, które ratowały życie Żydów, zostały wymyślone we wczesnych latach wojny, by pomóc polskim Żydom w Związku Sowieckim. To wniosek...
zobacz więcejUrodzony w Niemczech Josef Burg w 1940 roku otrzymał w szwajcarskiej stolicy fałszywy polski paszport. Wcześniej przyszły izraelski polityk utknął w Szwajcarii, otoczonej przez III Rzeszę i jej sojuszników. „To jego świadectwo po hebrajsku odnaleźli w archiwum w Izraelu moi dyplomaci i nasi izraelscy przyjaciele” – napisał ambasador Kumoch.
Polski skrót tego, co napisałem po angielsku.
— Jakub Kumoch (@JakubKumoch) 11 października 2019
Wśród Żydów ratowanych przez Ambasadora Ładosia i jego dyplomatów znaleźliśmy Yosefa Burga (1909-1999), jednego z ojców założycieli Państwa Izrael i ministra w jego rządach.
Potwierdzone, skonsultowane z historykami i rodziną. 1/2 pic.twitter.com/jjybRWM5JY
Zakończono jeden z najważniejszych etapów pracy nad listą Ładosia – zbiorczym spisem nazwisk tysięcy Żydów, dla których polscy dyplomaci w Bernie...
zobacz więcej
Jak przypomina Jakub Kumoch, Josef Burg wyemigrował z Niemiec do Palestyny w 1939 roku, ale krótko po tym pojechał na kongres syjonistyczny w Genewie. Tam zastał go wybuch wojny.
„Fałszywe polskie paszporty pomogły ich posiadaczom przekroczyć terytorium kolaboracyjnej Francji Vichy i dotrzeć do Hiszpanii oraz Portugalii. Burg był jednym z wielu Żydów, którzy opuścili Europę w ten sposób. Innym bardzo znanym przykładem był Pierre Mendes France, przyszły francuski premier” – napisał Jakub Kumoch.
Według niego, dokument wystawił ambasador Aleksander Ładoś, a prawdopodobnie wypisał Konstanty Rokicki. Jak dodał dyplomata, syn Josefa Burga, były przewodniczący Knesetu Avraham potwierdził, że polski paszport jego ojca był nielegalny.
„Burg urodził się w Dreźnie, był niemieckim Żydem. Bez tego dokumentu nie mógłby podróżować i ryzykowałby deportacją”– opisuje polski ambasador w Szwajcarii. Jak przypomniał, po tym, jak Burg opuścił Szwajcarię, polskie paszporty stały się bezużyteczne. Niemcy nie uznawali okupowanej Polski i jej rządu na uchodźstwie. – Ambasador Ładoś i jego ludzie z polskiej placówki w Szwajcarii rozpoczęli produkcję fałszywych latynoamerykańskich paszportów. Uratowali tysiące istnień – podkreślił Jakub Kumoch.
W tym roku Jad Waszem uhonorował Konstantego Rokickiego tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. „Proces uznania ambasadora Ładosia i jego zastępcy Ryniewicza trwa dzięki wysiłkom Ocalonych i historyków” – napisał Jakub Kumoch.