RAPORT

Pogarda

Grupa Ładosia pomogła ocalić jednego z ojców założycieli Państwa Izrael

Według ambasadora RP w Bernie, dokument wystawił ambasador Aleksander Ładoś, a prawdopodobnie wypisał Konstanty Rokicki (fot. arch.PAP/Jakub Kamiński)
Według ambasadora RP w Bernie, dokument wystawił ambasador Aleksander Ładoś, a prawdopodobnie wypisał Konstanty Rokicki (fot. arch.PAP/Jakub Kamiński)

Najnowsze

Popularne

Jeden z ojców założycieli Państwa Izrael Josef Burg był wśród tysięcy osób, których w czasie II wojny światowej ratowała Grupa Ładosia. Składała się ona z polskich dyplomatów i żydowskich działaczy ze Szwajcarii – poinformował na Twitterze ambasador RP w Bernie Jakub Kumoch.

Nowy dokument ws. Ładosia. Akcję paszportową wymyślono, by pomóc Żydom w ZSRR

Paszporty Ładosia, które ratowały życie Żydów, zostały wymyślone we wczesnych latach wojny, by pomóc polskim Żydom w Związku Sowieckim. To wniosek...

zobacz więcej

Urodzony w Niemczech Josef Burg w 1940 roku otrzymał w szwajcarskiej stolicy fałszywy polski paszport. Wcześniej przyszły izraelski polityk utknął w Szwajcarii, otoczonej przez III Rzeszę i jej sojuszników. „To jego świadectwo po hebrajsku odnaleźli w archiwum w Izraelu moi dyplomaci i nasi izraelscy przyjaciele” – napisał ambasador Kumoch.

Josef Burg w latach 1951-86 był ministrem w kolejnych rządach Izraela. W latach 70. i 80. przez kilkanaście lat był szefem MSW. Według polskiego dyplomaty, biografowie Burga byli w dużym stopniu nieświadomi tego rozdziału w jego życiu, a sam polityk nigdy o tym nie mówił.

Koniec prac nad listą Ładosia. „Jedna z największych akcji przeciwdziałania Zagładzie”

Zakończono jeden z najważniejszych etapów pracy nad listą Ładosia – zbiorczym spisem nazwisk tysięcy Żydów, dla których polscy dyplomaci w Bernie...

zobacz więcej

Jak przypomina Jakub Kumoch, Josef Burg wyemigrował z Niemiec do Palestyny w 1939 roku, ale krótko po tym pojechał na kongres syjonistyczny w Genewie. Tam zastał go wybuch wojny.

„Fałszywe polskie paszporty pomogły ich posiadaczom przekroczyć terytorium kolaboracyjnej Francji Vichy i dotrzeć do Hiszpanii oraz Portugalii. Burg był jednym z wielu Żydów, którzy opuścili Europę w ten sposób. Innym bardzo znanym przykładem był Pierre Mendes France, przyszły francuski premier” – napisał Jakub Kumoch.

Według niego, dokument wystawił ambasador Aleksander Ładoś, a prawdopodobnie wypisał Konstanty Rokicki. Jak dodał dyplomata, syn Josefa Burga, były przewodniczący Knesetu Avraham potwierdził, że polski paszport jego ojca był nielegalny.

„Burg urodził się w Dreźnie, był niemieckim Żydem. Bez tego dokumentu nie mógłby podróżować i ryzykowałby deportacją”– opisuje polski ambasador w Szwajcarii. Jak przypomniał, po tym, jak Burg opuścił Szwajcarię, polskie paszporty stały się bezużyteczne. Niemcy nie uznawali okupowanej Polski i jej rządu na uchodźstwie. – Ambasador Ładoś i jego ludzie z polskiej placówki w Szwajcarii rozpoczęli produkcję fałszywych latynoamerykańskich paszportów. Uratowali tysiące istnień – podkreślił Jakub Kumoch.

W tym roku Jad Waszem uhonorował Konstantego Rokickiego tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. „Proces uznania ambasadora Ładosia i jego zastępcy Ryniewicza trwa dzięki wysiłkom Ocalonych i historyków” – napisał Jakub Kumoch.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej