RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Twarzą PO jest częściej Klaudia Jachira niż Małgorzata Kidawa-Błońska”

Politycy Zjednoczonej Prawicy, których poprosiliśmy o podsumowanie kampanii wyborczej, nie mają wątpliwości. Prezentacja Małgorzaty Kidawy-Błońskiej jako kandydatki na premiera nie pomogło Koalicji Obywatelskiej. – Dzisiaj twarzą PO jest częściej Klaudia Jachira niż Małgorzata Kidawa-Błońska. Kandydatura wicemarszałek Sejmu na premiera była dobrym ruchem, ale bardzo mocno spóźnionym. W efekcie sondaże nie drgnęły, tylko jeszcze bardziej spadły – ocenił w rozmowie z portalem tvp.info poseł PiS Zbigniew Gryglas.

Politycy PiS oczekują wycofania poparcia dla Klaudii Jachiry

Czy kandydatka Koalicji Obywatelskiej do Sejmu Klaudia Jachira żałuje zdjęcia z transparentem „bób, humus, włoszczyzna”? – Zmusiliśmy panią Jachirę...

zobacz więcej

Co w takim razie politycy Platformy Obywatelskiej mogą uznać za największy sukces w tej kampanii wyborczej? – Największy sukces to takie bardzo gorące i ciepłe powitanie i bardzo dobra atmosfera na targowisku w Płońsku. Gdy pierwszy raz w tej kampanii tam byłem, jedna z pań podeszła do mnie i mówi: „Trzymamy mocno kciuki, musicie zrobić wszystko, my jesteśmy z wami, jeżeli się pan do mnie odezwie, to będę rozdawała pana ulotki, będę wieszała pana bannery”. To było bardzo miłe i szalenie energetyczne – powiedział nam poseł PO Marcin Kierwiński.

Zdaniem polityków PiS-u trudno mówić tutaj o sukcesie. – Jak na targowisko przystało setki, jak nie tysiące ludzi i jedna osoba tak przychylnie nastawiona to nie sukces, tylko porażka. Byłem wczoraj w Ostrowie Wielkopolskim. Miałem spotkania z tymi, którzy sprzedają swoje produkty, ale też kupują. Na kilkaset osób, które spotkałem raptem tylko dwie czy trzy były negujące politykę Prawa i Sprawiedliwości. Miażdżąca większość mówiła, żeby kontynuować zmiany w Polsce, bo są bardzo ważne. Akcentowano, żeby dokończyć reformę sądów – opowiadał poseł PiS Jan Mosiński.

Brudna polityczna gra PO. TVP Info ujawnia taśmy Neumanna

„Jeśli będziesz w Platformie, będę cię k***a bronił jak niepodległości”, „w Tczewie są same p***eby, rzygam Tczewem”, „KOD jest niczym, to żadna...

zobacz więcej

– Taka kampania była bardzo ostra, ale powinniśmy się do tego przyzwyczaić. Kampania koncentrująca się jednak na wyłapywaniu błędów przeciwnika. Mocna kampania hakowa, mało merytoryczna, opierająca się głównie na obietnicach, na co Polacy nie wiem czy jeszcze reagują. Kampania słaba – ocenił z kolei poseł PO Grzegorz Furgo.

Politycy, którzy uczestniczyli w wielu kampaniach wyborczych mówią, że tak nudnej rywalizacji  jeszcze nie widzieli. Ich zdaniem wpływ na to miała m.in. słaba kampania Koalicji Obywatelskiej. Przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy przekonują, że spodziewali się ze strony opozycji ciekawszych propozycji programowych i skuteczniejszych działań kampanijnych, takich jak spoty wyborcze.

– Przedstawiliśmy bardzo dobre, merytoryczne projekty. Zrobiliśmy profesjonalną kampanię. Na każdym etapie byliśmy siłą inicjującą i narzucającą kierunek działań debaty publicznej. Taka kampania była moim zdaniem z naszej strony bardzo dobrze przeprowadzana. Koalicja Obywatelska miała bardzo kiepskie etapy w tej kampanii. Chociażby wpadkę z taśmami pana Neumanna czy słynny występ prezydenta Lecha Wałęsy – powiedział portalowi tvp.info senator PiS Jan Maria Jackowski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej