RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Śmierć po dopalaczach. Kolejni dilerzy trafili do aresztu

Do tej pory śląscy policjanci zatrzymali w tej sprawie w sumie 10 osób (fot. śląska policja)
Do tej pory śląscy policjanci zatrzymali w tej sprawie w sumie 10 osób (fot. śląska policja)

Śląscy policjanci zatrzymali trzy kolejne osoby podejrzane o handel dopalaczami w powiecie zawierciańskim. Odpowiedzą za śmierć czterech osób oraz narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia innych, które zażyły sprzedawany przez nich towar.

Handlarze śmiercią zarobili miliony. Zyski z dopalaczy inwestowali w kryptowaluty

Policjanci CBŚP zatrzymali sześciu członków gangu, który w ciągu czterech lat sprzedał w internecie ponad pół tony dopalaczy o wartości 14 mln zł....

zobacz więcej

Do tej pory śląscy policjanci zatrzymali w tej sprawie w sumie 10 osób, które wprowadziły do obrotu ok. 3 kg niebezpiecznych substancji na terenie Zawiercia. Zespół prasowy śląskiej policji poinformował w piątek, że zatrzymani ostatnio mężczyźni mają 33, 37 i 38 lat.

W ubiegłym roku w powiecie zawierciańskim na skutek zażycia niebezpiecznych substancji kilka osób straciło życie, a kilka z objawami ciężkiego zatrucia trafiło do szpitali. Sprawą podejrzanych zgonów zajęli się policjanci z Zawiercia, a następnie śledczy z Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

– Policjanci pracujący nad sprawą od kilkunastu miesięcy badali wszystkie wątki tych zdarzeń, ustalając dilerów, u których pokrzywdzeni nabywali dopalacze oraz sukcesywnie docierając do kolejnych osób zamieszanych w ten przestępczy, śmiercionośny proceder – podała komenda wojewódzka w Katowicach.

Cios w handlarzy śmierci. Dopalacze gangu zabiły co najmniej cztery osoby

Ponad 580 kg dopalaczy o wartości około 14 mln zł sprzedali w sieci członkowie gangu rozbitego przez CBŚP i lubelskie „pezety”. Do wtorku...

zobacz więcej

O pierwszych zatrzymaniach związanych z handlem dopalaczami w powiecie zawierciańskim policjanci informowali w lutym i w marcu br. Funkcjonariusze z Zawiercia ujęli wtedy dwie osoby podejrzane o tzw. udzielanie dopalaczy oraz mieszkańca Łaz, któremu zarzucono posiadanie tych niebezpiecznych środków. Przełom nastąpił w marcu, kiedy w ręce funkcjonariuszy z KWP i Zawiercia wpadło czterech kolejnych podejrzanych.

– Obecne zatrzymania trzech mieszkańców powiatu zawierciańskiego w wieku 33, 37 i 38 lat są kontynuacją tej sprawy. Wczoraj decyzją sądu mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani. Są podejrzani o to, że od marca 2018 roku uczestniczyli w obrocie znacznymi ilościami nowych substancji psychoaktywnych, powodując nieumyślnie śmierć czterech osób oraz zatrucie stanowiące chorobę realnie zagrażającą życiu 10 osób – podał zespół prasowy.

Policjanci po raz kolejny przypominają, że zażywający dopalacze ryzykują utratą zdrowia, a nawet życia. Bywa bowiem, że lekarze nie mają wiedzy, jaką substancją dana osoba się zatruła, co czasem uniemożliwia skuteczną walkę o jej życie. Apelują też, by informować o wszelkich przypadkach handlu tymi środkami. Dzięki temu można kogoś uratować – przekonują.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej