RAPORT

Pogarda

„GW” ujawnia dane wrażliwe anonimowego internauty i wysyła donos

„Ma rodzinę: żonę, która również udzielała się na Twitterze, ale większość wpisów skasowała, i córkę” (fot.  Schöning/ullstein bild/Getty Images)
„Ma rodzinę: żonę, która również udzielała się na Twitterze, ale większość wpisów skasowała, i córkę” (fot. Schöning/ullstein bild/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

„Gazeta Wyborcza” ujawniła dane osobowe internauty, który krytykował polityków opozycji. „Mimo ukrywania swojej tożsamości Smok pozostawia w sieci sporo śladów . Na ich podstawie udało się nam ustalić, że za awatarem żołnierza z gry komputerowej ukrywa się (…)” – donosi „Wyborcza”. Dziennikarze gazety napisali też donos do firmy, w której zatrudniony jest mężczyzna.

Dziennikarz „Gazety Wyborczej”: Nie należą nam się reparacje wojenne. To idiotyzm

– Należy to nazwać schizofrenią. To jest moim zdaniem skrajny idiotyzm, który uprawia w stosunkach z Niemcami rząd PiS-u od czterech lat twierdząc,...

zobacz więcej

„Smoka na Twitterze obserwuje niemal 20 tys. osób. Od lutego 2012 r., gdy założył konto, opublikował ponad 48 tys. tweetów. Daje to ok. 17 tweetów dziennie, czyli niemało, ale do wyrobienia przez człowieka. Według Oxford Internet Institute można podejrzewać, że po drugiej stronie nadaje maszyna, jeśli konto podaje dalej co najmniej 50 dziennie” – czytamy w publikacji gazety.

Dalej śledztwo dziennikarskie „Wyborczej” prowadzi na fora internetowe. „Smok05 udzielał się w sieci już wcześniej: intensywnie komentował na forum portalu Gazeta.pl, na nieistniejącym już portalu Pardon, pisywał też na prawicowej platformie blogowej Salon24” – twierdzi gazeta.

W kolejnej części publikacji przyznano, że tożsamość internauty ustalono na podstawie jego śladów w sieci. „Zbliża się do sześćdziesiątki, mieszka w Gliwicach. Ma rodzinę: żonę, która również udzielała się na Twitterze, ale większość wpisów skasowała, i córkę” – napisano.

„Wielokrotnie wspomina o swoim rodzinnym mieście, pisze o jego niemieckiej przeszłości, Wilczym Gardle i Trynku, czyli dzielnicach Gliwic, w których się urodził i wychował. Publikuje miejskie zdjęcia. Odnajdujemy go wśród absolwentów gliwickich szkół podstawowych i średniej” – opisuje gazeta.

Dalej informuje, że internauta jest przedsiębiorcą, który prowadzi firmę od kilkunastu lat. „We własnej ocenie (…) nic złego nie robi. Obrusza się, gdy ktoś nazywa albo ocenia jego działalność” – czytamy.

W kwietniu Mirosław Szczerba, asystent byłego prezydenta Lecha Wałęsy, stwierdził błędnie, że Smokiem jest gliwicki radny Tomasz Tylutko. Radny zapowiedział kroki prawne względem Szczerby.

„Wyborcza” po ustaleniu, gdzie Smok pracuje, skierowała do miejsca jego pracy donos. Zapytano m.in., czy konto „Smok05” faktycznie należy do tej osoby oraz czy jest ona autorem wpisów.

„Smok05” zawiesił swoje konto.

Internauci skomentowali doniesienia „Wyborczej”.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej