RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Dynamika eksportu. Polska na czwartym miejscu wśród krajów UE

W zeszłym roku działalność eksportową prowadziło 18 tys. polskich firm (fot. REUTERS/Peter Andrews)

Polska z wynikiem 8,2 proc. trafiła na 4. pozycję wśród krajów UE z najwyższą średnią roczną dynamiką eksportu w latach 2015–2018 – wynika z najnowszego raportu PKO BP zaprezentowanego podczas PAIH Forum Biznesu. W 2018 roku wartość polskiego eksportu wyniosła 223,6 mld euro.

Polski e-eksport. Może gwałtownie poszybować

Zniesienie barier utrudniających rozwój eksportu cyfrowego może w dłuższej perspektywie zwiększyć liczbę polskich firm sprzedających towary i...

zobacz więcej

Jak czytamy w raporcie, w 2018 roku wartość polskiego eksportu wyniosła 223,6 mld euro, a jego udział w światowym eksporcie 1,35 proc. (według danych International Trade Center). Polska zajmuje czwartą pozycję wśród krajów UE z najwyższą średnią roczną dynamiką eksportu w latach 2015–2018 (8,2 proc.).

Z raportu wynika, że w zeszłym roku działalność eksportową prowadziło 18 tys. polskich firm zatrudniających powyżej 9 osób, a ich średni przychód z eksportu systematycznie rośnie – w latach 2015–2018 zwiększył się o 20,7 proc. do 43,5 mln zł.

Robert Zmiejko dyrektor Pionu Rozwoju Zagranicznego w PKO PB, zaznaczył podczas debaty „Wsparcie polskiego eksportu na światowych rynkach”, inaugurującej Forum, że eksporterzy potrzebują stabilnego i zaufanego partnera, który w złożonym procesie wychodzenia na zagraniczne rynki wspiera ich zarówno swoją ofertą finansową, jak i wiedzą analityczną.

Wskazał też Platformę Wsparcia Eksportu, czyli na dostępne narzędzie wsparcia dla przedsiębiorców planujących ekspansję zagraniczną oraz działających już na zagranicznych rynkach. Jak wyjaśnił, przedsiębiorcy korzystający z platformy mogą m.in. zweryfikować wiarygodność zagranicznego kontrahenta.

Polski cukier trafi do Azji i Afryki. Rusza terminal w Porcie Gdańskim

– Chcemy pozostać dużym producentem cukru w Europie – oświadczył minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podczas uroczystego otwarcia Terminala...

zobacz więcej

Z informacji podanych przez PKO BP wynika, że funkcja ta została opracowana we współpracy z wywiadownią gospodarczą, która dostarcza informacje na temat aktualnej sytuacji zagranicznych firm. Wskazano, że na portalu dostępne są również szczegółowe informacje gospodarcze o potencjalnych rynkach zbytu, wskazówki, jak zbudować strategię firmy i odpowiednio wykorzystać marketing do promocji firm za granicą oraz, jak dobrać odpowiednie produkty finansowe.

Misją Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu jest zwiększenie napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do kraju oraz internacjonalizacji polskich przedsiębiorstw. PAIH działa zarówno w Polsce, jak i poprzez Zagraniczne Biura Handlowe ulokowane na całym świecie, na rynkach charakteryzujących się największym potencjałem możliwości biznesowych. Agencja pomaga w przejściu przez procedury administracyjne dotyczące konkretnych przedsięwzięć, opracowaniu rozwiązań prawnych, znalezieniu odpowiedniej lokalizacji, wiarygodnych partnerów oraz dostawców.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. W II kwartale 2019 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 1,22 mld zł a wartość aktywów sięgnęła 329 mld zł. PKO BP jest najcenniejszą spółką notowaną na GPW w Warszawie.

źródło:
Zobacz więcej