RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Ponad ćwierć miliona złotych na siedem inwestycji drogowych

Podpisane programy dotyczą siedmiu inwestycji (fot. GDDKiA, zdjęcie ilustracyjne)

255 mln zł przeznaczy rząd na siedem inwestycji drogowych w Małopolsce, głównie na Podtatrzu, ale i w Wadowicach, Wieliczce, Gorlicach i Krakowie.

„Droga rozwoju Polski”. W pobliżu Niska ruszyła budowa odcinka Via Carpatii

Prawie 287 mln zł będzie kosztować budowa podkarpackiego odcinka drogi ekspresowej S19 Zdziary-Rudnik nad Sanem. Ten 9-kilometrowy odcinek, który...

zobacz więcej

– Mam nadzieję, że w 2030 r. dostępność do polskich gór będzie taka sama jak np. w Alpach – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Jak poinformował, analizy GDDKiA potwierdziły, że Podtatrze (powiat tatrzański i nowotarski) jako region turystyczny powinien mieć programy, które posłużą rozwojowi tego regionu, lepiej go skomunikują z innymi częściami kraju.

Adamczyk zapowiedział, że rząd przygotowuje podobne programy inwestycji drogowych dla innych ośrodków turystycznych, m.in. Dolnego Śląska i Kotliny Kłodzkiej, a w przyszłości państwo chciałoby też wesprzeć rozwój komunikacji w Beskidach Śląskim i Żywieckim, na Sądecczyźnie.

Podpisane programy dotyczą siedmiu inwestycji w woj. małopolskim, w tym trzech na Podtatrzu.

Programy związane z Podtatrzem dotyczą: przygotowania dokumentacji projektowej do budowy dk 7 na odcinku Rabka–Chyżne, rozbudowy dwóch skrzyżowań na dk 47 z ul. Wojdyły i ul. Ustup na skrzyżowania typu rondo w Zakopanem, budowy obwodnicy Nowego Targu w ciągu dk 49 (etap I proces przygotowawczy).

Podpisano umowę ws. budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną

Umowę w sprawie budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną podpisali w Elblągu dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, prezes NDI i menedżer...

zobacz więcej

Pozostałe projekty dotyczą inwestycji w Wieliczce, Gorlicach, Wadowicach i na południu Krakowa.

Zadanie „Budowa węzła drogowego w Wieliczce w ciągu dk 94” obejmuje odcinek drogi o długości 500 m w rejonie skrzyżowania z ul. Krakowską w Wieliczce. Plan zakłada budowę estakady o długości ok. 70 m z jezdnią dwupasmową dwukierunkową – ma to ułatwić ruch pomiędzy Krakowem a Tarnowem. Realizacja robót budowlanych przewidziana jest na lata 2021–2022.

Rozbudowa drogi krajowej nr 28 na odcinku w Gorlicach obejmie ponad 7,3 km. Zakres zadania przewiduje m.in. rozbudowę skrzyżowań dk 28 z drogami wojewódzkimi 977. Poprawiona zostanie także infrastruktura dla pieszych i rowerzystów. Roboty mają się rozpocząć w 2024 r. i potrwają rok.

Budowa południowej obwodnicy Wadowic w ciągu dk 28 obejmie prawie 1,5 km, ale i budowę skrzyżowań, przystanków autobusowych, a także montaż urządzeń ochrony środowiska, w tym ekranów akustycznych, zbiorników retencyjnych i urządzeń oczyszczania wód.

Inwestycja na południu Krakowa dotyczy odcinka autostrady A1 i zakłada rozbudowę istniejącego odcinka A4 o dodatkowy pas ruchu oraz budowę bezkolizyjnego przejścia dla pieszych przez łącznicę autostrady A4 (węzeł Kraków Południe) relacji Katowice – Zakopane. Planowany czas realizacji robót budowlanych to lata 2022–2024.

źródło:
Zobacz więcej