RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

TVP nie musi przepraszać kandydata KO do Sejmu. Jest orzeczenie sądu

Powód ma zwrócić Telewizji Polskiej koszta zastępstwa procesowego (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Sąd Okręgowy w Koszalinie oddalił wniosek byłego burmistrza Szczecinka, kandydata KO do Sejmu Jerzego Hardie-Douglasa, który w trybie wyborczym domagał się przeprosin od Telewizji Polskiej w związku z reportażem z cyklu „Magazyn śledczy Anity Gargas” oraz jego zapowiedzią opublikowaną na portalu tvp.info.  

„Magazyn śledczy Anity Gargas” na tropie lokalnego układu na Pomorzu

Jako burmistrz odpowiadał za zatruwanie miasta, teraz startuje na posła z Koalicji Obywatelskiej. Bulwersujące inwestycje i skandaliczne decyzje...

zobacz więcej

Sąd ogłosił postanowienie o oddaleniu wniosku, który 7 października w trybie wyborczym złożył Hardie-Douglas, domagając się przeprosin od Telewizji Polskiej. Były burmistrz ma też zwrócić TVP 240 zł poniesionych kosztów zastępstwa procesowego.

Sędzia Tomasz Krzemianowski, uzasadniając wydane postanowienie zaznaczył, że „protest wnioskodawcy złożony w trybie wyborczym nie zasługiwał na uwzględnienie”.

W ocenie sądu reportaż nie jest materiałem wyborczym, zarówno wyemitowany materiał w TVP, jak i jego zapowiedź na opublikowana na portalu tvp.info nie zawierają form agitacji wyborczej.

– Nie nakłaniały do głosowania czy niegłosowania na konkretnego kandydata, a jedynie przedstawiają subiektywną ocenę wnioskodawcy jako burmistrza Szczecinka, wyrażaną przez osoby wypowiadające się w reportażu – uzasadniał sędzia.

Jak wskazał Krzemianowski, autorski komentarz Anity Gargas i jej wypowiedź umieszczona na początku reportażu „nie stanowiła nakłaniania do głosowania na danego kandydata. Podobnie należało ocenić zapowiedź materiału umieszczoną na stronie tvp.info”.

Sąd zaznaczył, że jeżeli wnioskodawca uważa, że jego dobra osobiste zostały naruszone, to może wnieść pozew w postępowaniu cywilnym poza trybem wyborczym.

Hardie-Douglas domagał się zamieszczenia przeprosin w głównym wydaniu Wiadomości emitowanych w TVP1 oraz na portalu tvp.info w terminie 24 godzin od uprawomocnienia postanowienia.

„Będzie to pana sporo kosztowało” – kolejny prominent KO grozi dziennikarzowi

Szef regionalnego zachodniopomorskiego sztabu Koalicji Obywatelskiej, a jednocześnie marszałek województwa zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz,...

zobacz więcej

TVP wnosiła o oddalenie postępowania, stojąc na stanowisku, że wyemitowany materiał dziennikarski „nie jest materiałem wyborczym, jest to audycja publicystyczna”, nie stanowi też agitacji wyborczej.

W ocenie Telewizji Polskiej, reportaż – chociaż ukazał się podczas trwającej kampanii wyborczej, omawia kwestie ogólne, istotne z punku widzenia opinii publicznej, jakie są prezentowane w szeregu reportaży w ciągu roku, emitowanych niezależnie od tego, czy kampania wyborcza trwa, czy nie.

Jerzy Hardie-Douglas jest kandydatem na posła KKW KO w okręgu nr 40. Na liście wyborczej zajmuje 16. miejsce.

źródło:

Zobacz więcej