Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

„Droga rozwoju Polski”. W pobliżu Niska ruszyła budowa odcinka Via Carpatii

9-kilometrowy odcinek ma być gotowy w październiku 2021 r. (fot. GDDKiA, zdjęcie ilustracyjne)

Prawie 287 mln zł będzie kosztować budowa podkarpackiego odcinka drogi ekspresowej S19 Zdziary-Rudnik nad Sanem. Ten 9-kilometrowy odcinek, który będzie fragmentem szlaku trasy Via Carpatia, ma być gotowy w październiku 2021 r.

Kaczyński: Via Carpatia ważna dla wszystkich państw regionu Karpat

Powstanie trasy Via Carpatia jest sprawą niezwykłej wagi nie tylko dla Polski, ale dla wszystkich państw regionu Karpat – podkreślił prezes PiS...

zobacz więcej

W środę w Nowej Wsi k. Niska uroczyście rozpoczęto budowę drogi. Wiceminister infrastruktury Rafał Weber ocenił, że to historyczny moment dla powiatu niżańskiego. – Via Carpatia to droga życia, droga rozwoju dla całej Polski wschodniej, ale tutaj jej znaczenie dla powiatu niżańskiego i powiatów sąsiednich jest ogromne – mówił.

Zaznaczył, że budowa trasy Via Carpatia to największa inwestycja, która jest realizowana na tych ziemiach. – Rozpoczęcie budowy to historyczne wydarzenie, mogę powiedzieć, że wręcz wydarzenie epokowe. Via Carpatia to droga o znaczeniu regionalnym, to droga o znaczeniu państwowym, ale to przede wszystkim ważny szlak trans graniczny – powiedział.

Wiceminister przypomniał, że ideę budowy szlaku zainaugurował w Łańcucie (Podkarpackie) śp. prezydent RP Lech Kaczyński wspólnie z przedstawicielami trzech państw Litwy, Słowacji i Węgier. – Spotkanie miało na celu pokazanie potrzeby budowy Via Carpatia i jej znaczenia. Od tamtego spotkania minęło 13 lat, Via Carpatia dzięki determinacji rządu PiS jest realizowana. Możemy z dumą powiedzieć, że realizujemy dzieło, testament prezydenta Lecha Kaczyńskiego – stwierdził Weber.

Weber przypomniał, że budowa szlaku w granicach Polski ma zapewnione finansowanie; cała trasa ma powstać do końca 2025 r.

Rozpoczęły się prace geologiczne na odcinku Via Carpatia

Na ponad 23-kilometrowym odcinku przyszłej drogi ekspresowej S19 od Babicy do Domaradza rozpoczęły się prace geologiczne – poinformował Bartosz...

zobacz więcej

Zdaniem wiceministra, który kandyduje również do Sejmu w okręgu rzeszowskiego, Via Carpatia spowoduje rozwój przedsiębiorczości i pobudzi gospodarkę obszarów przez które będzie przebiegać. – Bowiem Via Carpatia to nie tylko sprawny przejazd, to nie tylko komfortowa i spójna sieć komunikacyjna, ale to przede wszystkim olbrzymia szansa na to, aby przy niej powstawały nowe inwestycje i dzięki temu rósł potencjał gospodarczy naszego regionu – przekonywał.

W opinii Webera, Via Carpatia jest testem wiarygodności rządu Prawa i Sprawiedliwości. W jego ocenie test ten jest zdawany „celująco”.

Obecna na uroczystości wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, powiedziała, że dostępność komunikacyjna jest konieczna do rozwoju gospodarczego regionu. Zdaniem wojewody, do tej pory północ Podkarpacia była pod tym względem „zaniedbana”. – Dzisiaj to się już zmienia, budujemy pierwszy mały odcinek, który liczy tylko 9 km, ale to jest 9 km bliżej do tego, by lepszą dostępność komunikacyjną zapewnić – mówiła Leniart, która również kandyduje do Sejmu.

Via Baltica: Przesunięte terminy przetargów z powodu setek pytań od przedsiębiorców

O kilka tygodni, do października, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku przesunęła terminy składania ofert w dwóch ostatnich...

zobacz więcej

Odcinek S19 Zdziary-Rudnik nad Sanem realizowany jest systemem projektuj–buduj. Wykonawca, firma Mosty Łódź w ramach umowy zobowiązany był m.in. do opracowania projektu budowlanego, projektu wykonawczego wraz ze specyfikacjami technicznymi oraz uzyskania decyzji ZRID. Po przejęciu terenu budowy, firma przystąpiła w pierwszej kolejności do budowy mostu na rzece San, przeprawa będzie miała niespełna 400 m długości. Wartość podpisanej w czerwcu 2018 r. umowy to prawie 287 mln zł.

Via Carpatia ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Ma docierać m.in. do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym oraz greckich Salonik nad Morzem Egejskim.

Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.), wskazuje budowę szlaku jako główny priorytet inwestycyjny.

W Polsce szlak Via Carpatia będzie miał długość ponad 700 km i będzie przebiegał przez województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. W woj. podkarpackim S19 będzie miała docelowo długość ok. 169 km.

źródło:

Zobacz więcej