Walczył z określeniem „polskie obozy zagłady”. Pożegnanie Karola Tendery

Karol Tendera zmarł 1 października. Miał 98 lat. (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

Na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie pożegnano Karola Tenderę, byłego więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych, działacza społecznego. Przez ostatnie lata zaangażowany był w walkę z używanym przez światowe media określeniem „polskie obozy zagłady”.

Nie żyje Karol Tendera, więzień obozu koncentracyjnego Auschwitz

Nie żyje były więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz Karol Tendera. Pożegnał go konsul generalny Niemiec Michael Groß, w trakcie...

zobacz więcej

– Weteran obozów, u schyłku swoich dni podjął ostatni bój w obronie wierności prawdzie o tym, czego doświadczył on i jego pokolenie – napisał prezydent Andrzej Duda w liście, odczytanym podczas czwartkowych uroczystości pogrzebowych b. więźnia niemieckiego obozu KL Auschwitz–Birkenau Karola Tendery.

Zmarły został pochowany w czwartek na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Odszedł w wieku 98 lat.

Jak podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście odczytam podczas uroczystości przez prezydenckiego ministra Wojciecha Kolarskiego, „wyjątkowej długości życie” sprawiło, że Tendera stał się świadkiem czasów „świadomych manipulacji i wypaczeń prawdy historycznej”.

Telewizja ZDF wycofała skargę kasacyjną. Ma przeprosić b. więźnia Auschwitz

Niemiecka telewizja ZDF wycofała skargę kasacyjną od wyroku krakowskiego sądu, który orzekł, że telewizja ta ma przeprosić b. więźnia Auschwitz za...

zobacz więcej

Urodzony w 1921 r. w Krakowie, Tendera został więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz 5 lutego 1943 r. W następnym roku został deportowany do obozu Flossenburg w czeskich Litomierzycach, gdzie doczekał wyzwolenia. Walczył z kłamliwym określeniem „polskie obozy koncentracyjne” – pod koniec życia wytoczył proces w tej sprawie niemieckiej telewizji ZDF za posłużenie się w 2013 r. określeniem „polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz” w informacji na jej portalu, dotyczącej planowanej emisji programu dokumentalnego.

W grudniu 2016 r., po trwającym trzy lata procesie, Sąd Apelacyjny w Krakowie prawomocnie uznał, że sformułowanie „polskie obozy” jest nie tylko historycznym kłamstwem, ale także naruszeniem indywidualnych dóbr Karola Tendery i nakazał telewizji ZDF zamieszczenie przeprosin na stronie głównej jej serwisu internetowego.

Od wielu lat Karol Tendera robił wszystko, żeby ocalić świadomości społecznej pamięć o ofiarach zbrodni popełnionych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Był autorem książki „Polacy i Żydzi w KL Auschwitz 1940–1945”, współpracował z Fundacją Pamięci Ofiar Auschwitz–Birkenau w Oświęcimiu. Został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

źródło:
Zobacz więcej