RAPORT

Wojna na Ukrainie

Sen. Oczyszcza mózg z toksyn. Ułatwia podejmowanie złożonych decyzji

Sen odgrywa niebagatelną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu (fot. Shutterstock/Maksym Povozniuk)
Sen odgrywa niebagatelną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu (fot. Shutterstock/Maksym Povozniuk)

Sen, obok zbilansowanej diety i aktywności fizycznej, stanowi fundament zdrowego trybu życia. Jego brak ma niezwykle groźne następstwa. Nowe badanie wykazało, że niewystarczająca ilość snu może podwoić ryzyko przedwczesnej śmierci u osób cierpiących na choroby przewlekłe.

Piwo jak wino. Ono także może obniżać ryzyko wystąpienia chorób serca

Choć to wino uchodzi za trunek posiadający korzystne dla zdrowia właściwości, to według ekspertów piwo w niczym mu nie ustępuje. Jak dowodzą...

zobacz więcej

Sen odgrywa niebagatelną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Oczyszcza mózg z toksyn, zapewnia nam regenerację – tak fizyczną, jak i psychiczną.

Wyspani jesteśmy w stanie efektywniej pracować i uczyć się oraz – jak wykazały badania uczonych z University of California w Berkley – lepiej podejmować złożone decyzje. Brak snu prowadzi tymczasem do przybierania na wadze, a także przyspiesza starzenie się organizmu.

Jak dowiedli naukowcy, niewystarczająca ilość snu może ponadto aż dwukrotnie zwiększyć ryzyko przedwczesnej śmierci u osób borykających się z chorobami przewlekłymi.

Badanie uczonych z Pennsylvania State College of Medicine, którego rezultaty opublikowano w czasopiśmie „Journal of American Heart Association” wykazało, że osoby cierpiące na przewlekłe schorzenia, takie jak nadciśnienie tętnicze lub cukrzyca typu 2, są dwukrotnie bardziej narażone na śmiertelny atak serca lub udar, gdy śpią mniej niż 6 godzin. Naukowcy dokonali owego odkrycia przebadawszy 16 tys. dorosłych w wieku od 20 do 74 lat, których stan zdrowia monitorowali przez kolejne dwie dekady.

W Polsce uzyskano mięso bez zabijania zwierząt. Rośnie na szpinaku

W trzy tygodnie wyhodowano na liściach szpinaku mięso kurczaka. Autorem eksperymentu jest Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik....

zobacz więcej

Niedostateczna ilość snu została w trakcie badań powiązana także z zapominaniem, stresem i obniżonym nastrojem oraz zwiększonym ryzykiem otyłości, cukrzycy i problemów z oddychaniem. Badanie wykazało również, że ilość snu mniejsza niż sześć godzin potęguje ryzyko przedwczesnej śmierci u osób brykających się z chorobami serca lub chorobą nowotworową.

– Nie twierdzimy, że zbyt krótki sen jest przyczyną raka – zaznacza psycholog i główny autor badania Julio Fernandez–Mendoza.

– Wiemy natomiast, że pacjenci kardiologiczni częściej mają problemy immunologiczne, a jest silny związek między snem a układem odpornościowym. U osób, które regularnie się nie wysypiają istnieje podwyższone ryzyko występowania stanów zapalnych. Mamy wiele naukowych dowodów na to, że osoby w średnim wieku, u których występują czynniki ryzyka chorób serca, takie jak nadciśnienie czy cukrzyca, są bardziej narażone na rozwój raka – dodaje.

Pamiętajmy, że zalecana ilość snu dla osoby dorosłej wynosi od siedmiu do dziewięciu godzin na dobę. Aby lepiej sypiać, zrezygnujmy z używania urządzeń elektronicznych tuż przed udaniem się na nocny spoczynek, wieczorem spacerujmy, ostatni posiłek starajmy się zjeść przynajmniej 2 godziny przed snem, a w sezonie grzewczym wyłączajmy na noc ogrzewanie. Pomoże nam to zadbać o komfort zasypiania, co sprzyja uzyskaniu optymalnej ilości snu. Ta zaś jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej