Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Olga Tokarczuk o Noblu: Radość i wzruszenie odebrały mi mowę

„Radość i wzruszenie odebrały mi mowę” – napisała w czwartek na Facebooku Olga Tokarczuk. Pisarkę nagrodzono literackim Noblem za 2018 rok. To zaległe wyróżnienie, nieprzyznane rok temu z powodu skandalu obyczajowego w wybierającej laureatów Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. Nagrodę Nobla za 2019 rok otrzymał Austriak Peter Handke.

Premier gratuluje Nobla Oldze Tokarczuk: Polska ma być z czego dumna

– Znakomita wiadomość dla Polski. Mnie cieszą wszystkie nagrody dla Polaków i jako Polak jestem dumny, jeżeli ktokolwiek rozsławia imię Polski na...

zobacz więcej

„Literacka Nagroda Nobla! Radość i wzruszenie odebrały mi mowę. Ogromnie dziękuję za wszystkie gratulacje!” – napisała Tokarczuk na Facebooku. W czwartek wczesnym popołudniem pisarka jechała samochodem na spotkanie w Niemczech i o nagrodzie dowiedziała się na autostradzie.

O literackim Noblu za rok 2018 dla naszej autorki poinformowała Szwedzka Akademia. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska. Nagrodę za rok 2019 otrzymał austriacki pisarz Peter Handke.

Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”.

Tokarczuk jest autorką m.in.: „Podróży ludzi Księgi”, „Prawieku i innych czasów”, „Gry na wielu bębenkach”, „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, „Ksiąg Jakubowych” oraz „Biegunów”, za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera.

Gliński: Nobel dla Tokarczuk to dobitny dowód na to, że polska kultura jest doceniana na świecie

– Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk to dobitny dowód na to, że polska kultura jest doceniana na całym świecie – napisał na Twitterze wicepremier,...

zobacz więcej

– To wielkie szczęście, że w tym roku została doceniona powieść. Wierzę w powieść, wydaje mi się, że jest czymś niesamowitym. Jest głębokim sposobem komunikacji ponad granicami, ponad kulturami – podkreśliła pisarka w czwartek późnym popołudniem, w rozmowie z TVN24.

– Powieść odwołuje się do głębokiego podobieństwa między ludźmi i uczy nas empatii, więc to, że w tym roku została doceniona, to jest wielkie szczęście – kontynuowała noblistka.

– To jest coś niesamowitego, że moje książki, które są lokalne, bo wiele z nich dzieje się w małych miejscowościach w Polsce, dotyczy tego naszego malutkiego kawałka świata, to jednak mogą być czytane uniwersalnie, mogą być ważne dla ludzi na świecie – dodała.

Olga Tokarczuk podkreśliła, że cieszy się i jest dumna, że obok niej Noblem uhonorowano również austriackiego pisarza Petera Handkego.źródło:

Zobacz więcej