RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Na Westerplatte odkryto ludzkie szczątki. Prawdopodobnie polskiego żołnierza

Eksponaty zaprezentowane podczas konferencji prasowej, nt. najnowszych odkryć dokonanych w trakcie badań archeologicznych na Westerplatte (fot. PAP/Jan Dzban)
Eksponaty zaprezentowane podczas konferencji prasowej, nt. najnowszych odkryć dokonanych w trakcie badań archeologicznych na Westerplatte (fot. PAP/Jan Dzban)

Archeolodzy znaleźli na Westerplatte kolejne – trzecie już – ludzkie szczątki. Zdaniem badaczy najprawdopodobniej należą one do polskiego żołnierza. Znaleziono też około 260 kości. Wszystkie szczątki zostaną zbadane, z nadzieją na ustalenie tożsamości zmarłych.

Szkielety niemowląt w „domu zmarłych”. Odkrycie pod Hrubieszowem

Odkrycie archeologiczne w Gródku (Lubelskie). Wokół wielkiej jamy, w której w średniowieczu złożono szczątki kilkunastu spopielonych osób,...

zobacz więcej

W drugiej połowie września na terenie Westerplatte rozpoczęły się piąte już badania prowadzone przez zespół archeologów z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku w Gdańsku. W ostatnich dniach września archeolodzy poinformowali o znalezieniu szczątków dwóch osób. Jak wyjaśniali, przedmioty znalezione w pobliżu szkieletów, a także widoczne na kościach ślady po obrażeniach wskazują, że najprawdopodobniej są to szczątki polskich żołnierzy, którzy zginęli w czasie walk o Wojskową Składnicę Tranzytową.

W czwartek, na konferencji prasowej zorganizowanej na terenie Westerplatte wiceminister kultury Jarosław Sellin poinformował o odkryciu szczątków kolejnej – trzeciej już osoby. Także w tym wypadku przedmioty znalezione przy szkielecie wskazują, że natrafiono na szczątki polskiego żołnierza.

Kierujący badaniami archeologicznymi Filip Kuczma poinformował na konferencji, że - poza trzema szkieletami (jeden z nich był niekompletny), znaleziono też około 260 złożonych chaotycznie w ziemi kości. Zarówno szkielety, jak i pozostałe znalezione ludzkie szczątki zostaną zbadane z nadzieją na ustalenie tożsamości zmarłych.

Rzymskie legiony nad Dunajem. Polscy archeolodzy znaleźli cenny dokument

Fragment dokumentu poświadczającego udzielenie obywatelstwa rzymskiemu legioniście odkryli polscy archeolodzy na terenie obozu legionowego w Novae...

zobacz więcej

Prace na terenie Westerplatte, prowadzone przez Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku (jest ono oddziałem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku) są pierwszymi kompleksowymi badaniami archeologicznymi tego terenu. Ich celem jest przebadanie możliwie największego obszaru dawnej składnicy wojskowej. Po przeprowadzeniu prac muzeum chce w tym miejscu placówkę prezentującą historię miejsca i przebieg walk, jakie toczono tu we wrześniu 1939 r.

Polska składnica wojskowa zaczęła funkcjonować na Westerplatte w 1926 r., ale moment ten poprzedziły kilkuletnie przygotowania, w tym przebudowa obiektów, które od XIX wieku służyły kuracjuszom wypoczywającym na terenie półwyspu, oraz budowa dodatkowych magazynów i linii kolejowej. W latach 30. system obronny na Westerplatte został rozbudowany. Powstało wówczas m.in. pięć wartowni oraz nowoczesny budynek koszar.

1 września 1939 r. o godzinie 4.48 Westerplatte zaatakował wystrzałami niemiecki pancernik Schleswig-Holstein. Oddziały polskie przez siedem dni broniły placówki przed atakami z morza, lądu i powietrza. Według różnych źródeł, gdy wybuchły walki, w polskiej składnicy przebywało 210-240 Polaków. Poległo co najmniej 15 polskich żołnierzy, około 30 zostało rannych. Liczbę zabitych po stronie niemieckiej szacuje się na 50 żołnierzy, rannych – na około 120.

źródło:

Zobacz więcej