RAPORT

Wojna na Ukrainie

Gliński: Nobel dla Tokarczuk to dobitny dowód na to, że polska kultura jest doceniana na świecie

– Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk to dobitny dowód na to, że polska kultura jest doceniana na całym świecie – napisał na Twitterze wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński. Minister kultury i jak przyznał, że tym bardziej zobowiązuje się powrócić do niedokończonych wcześniej lektur noblistki.

Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk

Polska pisarka Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018. Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę „za...

zobacz więcej

Szwedzka Akademia ogłosiła, że polska pisarka została laureatką literackiego Nobla za rok 2018.

„Gratulacje dla Pani Olgi Tokarczuk. Sukces polskiego twórcy bardzo cieszy, tym bardziej, że to kolejny międzynarodowy sukces Pani Tokarczuk. Nagroda Nobla to dobitny dowód na to, że polska kultura jest doceniana na całym świecie. Gratuluję!” – napisał wicepremier Gliński.

Zapowiedział, że w związku z nagrodą dla Tokarczuk tym bardziej zobowiązuje się powrócić do niedokończonych wcześniej lektur noblistki.

Do gratulacji przyłączył się także prezydent Andrzej Duda. „Serdeczne gratulacje dla Pani Olgi Tokarczuk! Wielki dzień dla polskiej literatury. Kolejna polska pisarka, po poetce Wisławie Szymborskiej, otrzymuje literackiego Nobla. Brawo!” – napisał Andrzej Duda na Twitterze.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił w 2016 r., że jego ulubioną książką jest ta, napisana przez Olgę Tokarczuk. – W tej chwili Państwa zaskoczę – „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk, która, jak sądzę, sama może być tym zaskoczona. Największe wrażenie zrobiła na mnie chyba Czarodziejska Góra. Cenię też Konwickiego, Sienkiewicza - nie uważam, że to pierwszorzędny pisarz drugorzędny - lubię też, choć nie wszystkie tomy „W poszukiwaniu straconego czasu”. Niestety nie mam czasu by czytać wszystko co bym chciał – mówi wtedy.

Tokarczuk jest autorką m.in.: „Podróż ludzi Księgi”, „Prawiek i inne czasy”, „Gra na wielu bębenkach”, „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, „Ksiąg Jakubowych” oraz „Biegunów”, za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej