RAPORT

Kampania 2020

Iustitia publikuje „klip wyborczy”. „Wniosę do TK o delegalizację stowarzyszenia”

Stowarzyszenie jest znane ze sprzeciwu wobec reformy sądownictwa (fot. YT/SSP Iustitia)

Stowarzyszenie sędziów Iustitia opublikowało nagrania, w których zaatakowano rząd, ministra sprawiedliwości oraz TVP. Dziennikarz Rafał Ziemkiewicz zapowiedział, że za polityczną działalność sędziów wniesie do Trybunału Konstytucyjnego o delegalizację stowarzyszenia.

Schetyna „upolitycznia sądownictwo”. Resort sprawiedliwości prosi KRS o reakcję

Ministerstwo sprawiedliwości wystosowało list do przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa Leszka Mazura apelując o zajęcie stanowiska w sprawie...

zobacz więcej

Komisja Europejska poinformowała w czwartek o skierowaniu skargi do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu przeciwko Polsce w sprawie systemu dyscyplinarnego dla sędziów. KE chce rozpatrzenia skargi w trybie przyspieszonym.

„Komisja Europejska kieruje do Trybunału Sprawiedliwości skargę przeciwko Polsce, aby chronić sędziów przed kontrolą polityczną” – przekazała KE.

W ostatnich dniach stowarzyszenie sędziów Iustitia, znane ze sprzeciwu wobec obecnej partii rządzącej i reform sądownictwa opublikowało na YouTube kilka filmów, w których opowiedziało, jak „niszczone jest w Polsce sądownictwo”.

Materiał skomentował dziennikarz i publicysta TVP Rafał Ziemkiewicz, nazywając nagrania „klipami wyborczymi”. Zapowiedział też, że wystąpi do Trybunału Konstytucyjnego o delegalizację stowarzyszenia sędziów. „W swej działalności stowarzyszenie łączy bowiem cechy związku zawodowego i partii politycznej, czego zakazuje art 178.3 Konstytucji RP” – napisał.źródło:
Zobacz więcej