RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Błaszczak: Plan Modernizacji Technicznej opiewa na 524 mld zł

Minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2021-35. Zakłada on wydatki w wysokości 524 mld zł; w 2025 r. nakłady na modernizację mają wynieść 24 mld zł, zaś w 2050 – 50 mld zł.

Wojsko Polskie po raz pierwszy będzie pełniło roczny dyżur bojowy w NATO

Nasze wojsko po raz pierwszy będzie pełniło roczny dyżur bojowy w sojuszu północnoatlantyckim - pisze „Rzeczpospolita”. Dyżur będzie trwał przez...

zobacz więcej

„Minister podczas uroczystości w Wesołej, na terenie 1 Brygady Pancernej, podkreślił, że bezpieczeństwo nie ma ceny. Według Błaszczaka „absolutną koniecznością jest zapewnienie wystarczającego budżetu i stworzenie skutecznych mechanizmów, które pozwolą przeprowadzić modernizację techniczną Wojska Polskiego na miarę XXI w.”.

Przekonywał, że przez ostatnie cztery lata rząd w sprawie modernizacji wojska zrobił bardzo dużo. Wymienił tu m.in. zakup systemu PATRIOT, wyrzutni HIMARS, śmigłowców z zakładów w Mielcu u oraz Świdniku.

– Mam pełną świadomość, że proces modernizacji musi być sprawniejszy, skuteczniejszy i przede wszystkim wydajny, dlatego moją kluczową decyzją było wydłużenie procesu planistycznego z 10 do 15 lat – powiedział szef MON.

Jak przypomniał, w lipcu br. prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie ws. określenia głównych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych RP i przygotowań do obrony państwa na lata 2021-2035, a Rada Ministrów przyjęła już szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej armii na wymienione lata.

Mieszkania dla terytorialsów z Małopolski. Wojsko ma dla nich lokale w Krakowie

W siedzibie dowództwa 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej (11 MBOT) podpisane zostało trójstronne porozumienie dotyczące możliwości...

zobacz więcej

– Podpisałem Program Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych na lata 2021-35, program rozwoju sił zbrojnych, plan inwestycji budowlanych i plan zakupu środków materiałowych. Teraz nadszedł czas na zaakceptowanie ostatniego, najważniejszego dokumentu - Planu Modernizacji Technicznej na lata 2021-35 z uwzględnieniem 2020 r. – powiedział szef MON.

Podkreślił, że nowy plan „przewiduje wydatki na modernizację na miarę oczekiwań żołnierzy Wojska Polskiego”. Jak mówił, „to aż – uwaga – 524 mld zł, czyli ok. 133 mld dolarów, przeznaczonych na nowe uzbrojenie i wyposażenie dla tych, którzy strzegą naszego bezpieczeństwa”.

– Żaden rząd w historii wolnej Polski nie był w stanie zapewnić tak dużych pieniędzy na modernizacje sił zbrojnych – zauważył szef MON.

Przypomniał, że rząd przewiduje sukcesywne zwiększanie wydatków na wojsko.

– Już 2025 r. na modernizację wydamy ponad 24 mld zł, a w ostatnim roku obowiązywania planu, czyli w 2035, będzie to aż 50 mld zł – poinformował Błaszczak. Jak dodał, kluczowym programem, realizowanym przez MON jest program Harpia, który zakłada zakup samolotów F35.

„Co trzeci żołnierz dostanie najnowocześniejszy karabinek Grot polskiej produkcji”

Zamówienia kierowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej do polskiego przemysłu zbrojeniowego są wyższe niż kilka lat temu; w tym roku ich wartość...

zobacz więcej

Minister podkreślał, że Polska pozyska również m.in. nowoczesne śmigłowce uderzeniowe dla wojsk lądowych. – Będziemy także kontynuować program Homar dotyczący zakupu wyrzutni rakietowych zdolnych razić cele oddalone do 300 km – wskazał.

– Budujemy wojska obrony cyberprzestrzeni – mówił Błaszczak, tłumacząc, że powstanie pakiet narzędzi i oprogramowania, które będą wykorzystywać najnowocześniejsze polskie technologie kryptograficzne oraz pozwolą na skuteczną obronę polskiej cyberprzestrzeni.

– Wykorzystamy rozwiązania polskiej nauki oraz przemysłu, w tym Polskiej Grupy Zbrojeniowej i spółki Exate – dodał.

Jak powiedział Błaszczak, w planie znalazł się m.in. program „Miecznik”, w ramach którego marynarka wojenna ma pozyskać dwa okręty obrony wybrzeża w oparciu o polski przemysł stoczniowy.

Jak podkreślił szef MON, każdy z rodzajów Sił Zbrojnych otrzyma nowy sprzęt, który znacząco wpłynie na poprawę skuteczności.

źródło:

Zobacz więcej